Slovenský Kras a Zádielska tiesňava

Ak si Východniar a ešte si si to nestrihol z Turnianskeho hradu cez hrebeň do Zádielskej tiesňavy, tak prestaň čítať tento článok, zaklapni laptop a utekaj na prvý autobus alebo ber kamošov s autom a choď do Slovenského krasu, kde ťa fascinuje príroda akú v betónovom meste nevidíš. Ak práve prší alebo si z druhého konca Slovenska, prečítaj si článok a choď tam zajtra. Možnosť „neísť“ neexistuje.

“Nepoznám človeka, ktorému by sa táto trasa národným parkom nepáčila. Ja osobne som tam bola už niekoľkokrát, a zakaždým to bolo lepšie ako naposledy.”

Ako sa tam dostať?

Najjednoduchší spôsob je samozrejme ísť autom. Zaparkuješ si pod hradom a naspäť sa prejdeš po ceste zo Zádielu, čo je len niekoľko kilometrov. Ak nemáš možnosť ísť autom, autobus bude tá najlepšia možnosť. Vlakom by som to neskúšala. Keď som ešte chodila na základnú školu, chodil tam priamy spoj, teraz už nie. Podľa cestovných poriadkov mi to pripadá, akoby tú oblasť chceli od vlakov odstrihnúť. Na loď, balón či lietadlo ani nepomysli.

Turniansky hrad

Klasická trasa je výstup na Turniansky hrad, kde sa pokocháte panoramatickým výhľadom na krajinku. Nie je to dlhá cesta na vrchol ale prevýšenie budete trošku cítiť, preto je najlepšie odmeniť sa prvou desiatou alebo ešte studeným pivkom.

jasterice slovensky kras
turniansky hrad slovensky kras
haj slovensky kras

Zádielska tiesňava

Prechádzka po takmer rovnom hrebeni je moja veľmi obľúbená časť, keďže pri výstupe funím ako kôň a pri zostupe ma bolia kolená. Odmenou za to sú krásne výhľady, a ten najkrajší je na konci, kde sa vám zatočí hlava pri pohľade do tiesňavy. Na tomto mieste sa určite zdržíte, fotomaniaci urobia aspoň 200 fotiek, a užívači si otvoria druhé pivko a dajú ďalšiu žemľu so salámou. Ak si horský cyklista toto je tiež vhodný terén.

Dole z hrebeňa sa dá zísť jednoducho a rýchlo, ale pozor na krehkejšie kolená. No pred zostupom ešte zájdite na lúku poblíž, na ktorej sa budete cítiť ako vo filme Anna zo zeleného domu. Zatúžite po nej utekať a utopiť sa v tráve.

zadielska tiesnava
zadielska tiesnava
zadielska tiesnava

V tiesňave vás čaká ešte približne štvorkilometrová prechádzka, preto odporúčam opekačku, aby ste načerpali novú energiu. Nič nie je lepšie ako odmeniť sa jedlom priamo z ohníka. To, aká krásna je tiesňava hovoriť už nebudem, je čas tam ísť osobne a presvedčiť sa na vlastné oči. Pre mňa je toto jedno z najobľúbenejších miest na Slovensku (prvenstvo budú mať navždy Tatry).

zadielska tiesnava opekacka

Soňa

Späť na začiatok
error: Content is protected !!