Vezuv, Pompeje, a ich osud

Vezuv, Pompeje, a ich osud

Obyvatelia v okolí Vezuvu nemali tušenia, že žijú v tieni aktívnej sopky. O tom, že Vezuv je sopka, vedeli len niektorí učenci, a aj to si mnohí z nich mysleli, že je vyhasnutá. 24. augusta 79 n.l. sa ukázala jej ničivá sila, ktorá mala katastrofické následky pre mesto Pompeje a ďalšie oblasti. Hučanie spod zeme, otrasy, sírne výpary, nepokoj zvierat, či vyshnutá voda v studniach. To všetko predchádzalo výbuchu, ale keďže obyvatelia si nič podobné predtým nepamätali, nevedeli identifikovať tieto varovné znamenia, čo sa pre nich stalo osudným. Čierny dym zatienil slnko a po svahoch sopky začala vytekať láva. Krátko na to sa na mesto spustilo krupobytie kameňov a pemzy, a domy sa pod tiažou začali rúcať. Ďalší obyvatelia zomreli následkom jedovatých plynov. Pompeje boli zasypané šesťmetrovou vrstvou sopečného popola, kameňov a bahna zmiešaných s vodou, pod ktorou našlo smrť dvadsaťtisíc ľudí. Po 3 dňoch ostalo v meste ticho, a návrat doň nebol možný. 

vesuvius view from naples

Vezuv dnes

Vezuv je označovaný ako jedna z najnebezpečnejších aktívnych sopiek na svete. Kužeľ v nadmorskej výške 1281 metrov je ale bez problémov prístupný verejnosti. Naposledy bol Vezuv činný v roku 1944 a nižšie si môžete pozrieť krátky dokument o tejto erupcii.

Ako sa tam dostať?

Z Neapola, či okolitých miest je najjednoduchšie ísť s Circumvesuvianou alebo iným vlakovým spojom na zastávku Pompei Scavi alebo Ercolano Scavi. My sme išli z Ercolana a hneď pri východe zo stanice, sa nachádza niečo ako agentúra, ktorá Vás vie vziať autobusom tam a naspäť za 10€ plus 10€ za vstup ku kráteru. Cesta autobusom trvá približne polhodinu, a vysadia vás na parkovisku pod kráterom, kde na vás autobus aj počká. My sme mali rozchod 1 hodinu a 45 minút, čo bolo tak akurát, ale vedeli by sme si predstaviť ostať aj viac. Je možné prejsť okolo celého krátera, čo by trvalo dlhšie.

POZOR! Posledné autobusy z týchto zastávok vyrážajú popoludní okolo 15:30.
Ak máte čas a obľubujete turistiku, Vezuv je zdolateľný aj peši, napr. z mestečka Trecase.

Ak idete na Vezuv mimo sezóny, ako my v novembri, je fajn pribaliť si na seba niečo teplejšie. Terén je kamenistý alebo štrkový, odporúčam aspoň tenisky, lebo niektoré panie tam prišli v letných šatách a balerínkach a dokonca som videla aj topánky na platforme.

vesuvius view from naples
vesuvius crater
selfie on vesuvius crater

A ešte niečo z vtipných historiek.

Keď sme si na parkovisku kupovali sendviče, pýtali sa nás odkiaľ sme. Keď sme odpovedali, hneď nám nadšene ukázali Mareka Hamšíka vylepeného na stene. Páči sa mi, že v Neapole a okolí je viac než vítané chváliť sa svojim pôvodom. Nielenže všetci vedia, kde je Slovensko, ale ešte na vás preto aj budú milí.

Pompeje dnes

Okrem toho, že samotné mesto Pompeje je turistickou atrakciou, archeologická lokalita je najväčším lákadlom a návštevníci tu prichádzajú hlavne kvôli pozostatkom zo starovekého mesta, ktoré pochovala sopka.

Areál je udržiavaný, pomedzi ruiny sú urobené chodníčky, a pri vstupe odporúčam zobrať mapku, aby ste ľahšie vedeli nájsť hlavné objekty a taktiež východy. To množstvo ľudí, ktoré tu bolo v novembri sa rozptýlilo, avšak v lete to tu musí byť o držku. Taktiež aj s počasím. Tieň tu len ťažko nájdete. Čo ma nemilo prekvapilo bol bar medzi ruinami.

Ak sa budete pohybovať aj po krajoch areálu, nájdete zaujímavé zákutia, napríklad menšie kopčeky odkiaľ aspoň trošku uvidíte ruiny zhora, alebo zelenšie uličky s ovocnými stromami ako sú granátové jablká, pomaranče, či mandarinky. A šťastena nám umožnila vidieť aj západ slnka.

pompeii sunset column
pompeii sunset statue
pompeii sunset people

Ako sa tam dostať?

Z každej vlakovej zastávky v Pompejoch je to blízko peši. My sme vystúpili na stanici Pompei Scavi – Villa dei Misteri, ktorá je len pár desiatok metrov od hlavnej brány. Odporúčam zvoliť túto, ak sa neskôr potrebujete dostať do centra Pompejí alebo na vlakovú stanicu, pretože sa ňou už nebudete musieť vracať, a vyjdete von pri Amfiteátri.

Cena lístka bola 15€.

POZOR! Lístky si kupujte iba v pokladniach pri vstupe. Upozorňujú na to aj na ich vlastnej stránke. Zrejme sa vyskytli podvodníci predávajúci lístky mimo areálu.

Ak máte radi voľnejšie tempo, je fajn rozdeliť si tieto miesta na 2 dni, no stačí aj jeden. Dopoludnia sme vyšli na Vezuv a popoludní sme sa pomotali medzi ruinami v Pompejoch až do zotmenia. Možnosť presunov medzi mestečkami je úplne skvelá. Vlaky stoja všade, idú každú chvíľu, a lístky sú lacné.

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!