Uruguaj

Uruguaj

Krajina futbalu, karnevalu, mäsa, a mate. Ale aj krásnych rozsiahlych pláží, nenásytných uškatcov a rytmov candombe. Vysvetlím vám ako Uruguaj vznikol, dám rady a tipy na miesta a jedlo, odhalím ceny za ubytovanie, a na záver to najlepšie – pikošky.

Praktické Info

Úradný jazyk: španielčina
Mena: UYU uruguajské peso (1€ = 47,3 pesos), niekde príjmu aj USD, dokonca niektorí preferujú doláre.
Bankomaty: ideálne mať Mastercard či Visa, najnižší poplatok za výber zo zahraničnej karty majú bankomaty Redbrou (okolo 5$)
Cash: mnohé miesta akceptujú platbu kartou (supermarkety, reštaurácie, autobusové stanice, niektoré ubytovania), vždy majte so sebou aj hotovosť. Menšie obchody, agentúry, či ferry v prístave nemusia akceptovať platbu kartou.
Zmenárne: je ich pomerne dosť, majte so sebou na výmenu USD, EUR, alebo menu zo susediacich krajín
Daň z nákupu: Ak v Uruguaji platíte v reštauráciách a baroch zahraničnou kartou, vráti sa vám automaticky daň. Neviem presne povedať aké percento, vždy to bolo iné, ale niekedy to bola aj pätina z ceny.
Očkovanie: nie je povinné
Voda: voda z vodovodného kohútika je pitná
Sezóna: December – Február
Počasie: zima a leto opačne ako v Európe. Najteplejšie mesiace sú November – Marec, zimy sú miernejšie ako u nás.
Ceny: pripravte si slušné vreckové, ceny sú vyššie ako na Slovensku. Uruguaj je jednou z najdrahších krajín Južnej Ameriky. Produkt lacnejší ako u nás je asi len marihuana.
Víza: Slovenská republika má s Uruguajom uzavretý bezvízový styk po dobu 90 dní
Bezpečnosť: Uruguaj je bezpečnou krajinou, odporúča sa dávať si pozor jedine v Montevideu v davoch, kde sa môžu pohybovať vreckári.

Súboj o Uruguaj

Pôvodnými obyvateľmi Uruguaja boli Charrúa ľudia, ktorých genocídu nariadil prvý uruguajský prezident Fructuoso Rivera v roku 1831. Ako prví Európania sa na územie dnešného Uruguaja dostali Portugalci v roku 1512, a o 4 roky si toto územie podmanili Španieli. O tri storčia neskôr sa Uruguaj oslobodil od Španielska pod vedením národného hrdinu Artigasa, ale Banda Oriental (Východný breh, ako bolo vtedy územie Uruguaja nazývané) si násilne zobrali Brazílci a nazvali túto zem Cisplatina. 25 augusta 1825 uruguajská Tridsaťtrojka deklarovala nezávislosť. Napriek tomu sa dve veľmoci znovu rozhodli bojovať o vzácny kus pôdy, ale o 3 roky neskôr po diplomatickej intervencii Británie sa územia vzdali. Uruguaj prijal 18 júla 1930 ústavu a stal sa tak oficiálne nezávislým štátom. Kde sa dvaja bijú, príde tretí s kompromisom.

…a ako to je dnes?

Tento maličký štátik medzi dvomi gigantmi je poklad, ktorý si konečne žije v mieri a ľudia z oboch krajín Uruguajcov milujú a masovo tu trávia leto. Príbeh so šťastným koncom.

Transport

Doprava medzi mestami: autobusy
Transport Montevideo: UBER, mestská hromadná doprava
Taxi: pozor na tých, ktorí sa snažia vytiahnuť z turistov peniaze, vždy si skontrolujte, či je zapnutý taxameter.
Letisko: Aeropuerto Internacional de Carrasco

Z Buenos Aires: trajekt Colonia Express alebo Buquebus. Buquebus je drahší. Colonia Express má priamy spoj iba do Colonia del Sacramento, Buquebus má aj do Montevidea. Ostatné destinácie sa kombinujú s jazdou v autobuse, ktorá je zahrnutá v cene lístka na trajekt, a autobus vás bude čakať v prístave.
Z Argentíny (provincia Entre Ríos): hraničný prechod Concordia-Salta, Paysandú, a Fray Bentos.
Z Brazílie: populárny hraničný prechod Chuy. Ďalšie sú Río Branco, Aceguá, Rivera, Artigas, Bella Union.

Miesta, ktoré sa v Uruguaji oplatí navštíviť

Najpopulárnejšou oblasťou v Uruguaji je pobrežie. Krajina je veľmi zelená, všade sú lesy a pasienky, sem-tam nejaký domček na samotke a okolo neho stádo kráv, ale drvivú väčšinu ľudí nájdete v mestách na pobreží a na plážach. Nižšie sú niektoré z miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Punta del Este

Toto mesto na začiatku prekvapí výškovými budovami, ale nedajte sa odstrašiť. Má krásne pláže, dlhú ramblu, prekvitá tu nočný život, surferi si tu prídu na svoje, v prístave je každý deň trh s čerstvými rybami a plodmi mora za skvelé ceny, a hlavne, denne tu prichádzajú uškatce, aby sa bez námahy nakŕmili zo zvyškov rýb.

Punta del Diablo

Surferské mestečko blízko hranice s Brazíliou. Niekto by ho označil za hipsterskú dedinu, pre mňa to bolo dokonalé miesto plné umelcov, surferov, a tých najviac v pohode ľudí. Celý čas tu vládla uvoľnená atmosféra, voda v Atlantiku bola osviežujúca a na pláži ste si od predajcov mohli vychutnať dobré ovocie, či koláčiky, medzi ktorými bol často v ponuke aj brownie loco. Viac o Punta del Diablo nájdete v tomto čánku.

playa viuda in punta del diablo

Montevideo

Montevideo si vďaka absencii davov turistov stále zachováva autenticitu. Keď sa prechádzate ulicami máte pocit, že ste jediný turista široko-ďaleko. Mesto je živé a veselé, ľudia si vykračujú s mate v ruke, sedia na lavičkách, v lete to tu pripomína dovolenkovú destináciu, a ľudia vyzerajú naozaj spokojne. Počas horúcich dní sa môžete slniť na pláži, večer si pozrieť romantický západ slnka, a v noci sa zvíjať v rytmoch cumbie. Ďalšie ráno vstanete s miernou opicou a pôjdete si dať vynikajúce jedlo na niektorý z marketov, a strávite poobedie prechádzkou po pobreží. Toto môžete robiť aj niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Viac o Montevideu si môžete prečítať tu.

Colonia del Sacramento

Colonia je jedným z najstarších miest v Uruguaji založená Portugalcami. Je to aj významný dopravný uzol s Argentínou. Ciudad vieja v Colonii je maličká, prejdete ju za jedno popoludnie, ale ak sa neponáhľate prejdite si ju aj dvakrát. Nevynechajte ani jeden kút, lebo môžete minúť historický skvost, maľbu na stene, či krásne farebné kvety zdobiace staré múry. Pri západe slnka si nájdite miestečko na múriku a sledujte rybárov skúšajúcich šťastie v Río de la Plata.

Karneval

Karneval v Montevideu je nepochybne udalosťou roka, na ktorú sa Uruguajci pripravujú mesiace vopred. Najdlhší karneval na svete tu nie je pre turistov, ale pre miestnych. Ulice Montevidea sa počas 40 dní premenia na mravenisko ľudí, ktorí si prídu užiť spev, tanec, candombe, a zábavu. Ak ste v období karnevalu blízko Montevidea, príďťe pozrieť, ideálne na Otváraciu ceremóniu, alebo ešte lepšie na Las Llamadas.

Šport

To, že Uruguajci milujú a žijú futbalom asi nemusím rozoberať. Ak si ako turista chcete zahrať futbal, tak sa prizdružte k hocijakej skupine chalanov, či už na sídlisku, alebo na pláži. Radi si vás vezmú k sebe.

Tým, že je Uruguaj prevažne rovinatý, je ideálny na bicyklovanie. Jeho najvyšší bod má len niečo cez 500 metrov. Prejsť si teda krajinu na bicykli by mohlo byť zaujímavým okorenením svojej cesty.

Každé mesto v Uruguaji má Ramblu, čo je bulvár tiahnuci sa pobrežím. Tieto chodníky sa dajú využívať na relax aj pohyb. Obľúbený je beh, bicyklovanie, korčuľovanie, ale aj rybárčenie.

surfing in punta del este

Surfing je rozhodne číslo jeden medzi vodnými športami. Od Punta del Este po Brazíliu nájdete more pláží vhodných na surfovanie od menších vĺn až po vlny vhodné len pre skúsených. Ak ste surfing ešte nikdy nevyskúšali, na každej pláži nájdete minimálne jednu surferskú školu. Ďalšími populárnymi športami sú napríklad windsurfing, veslovanie, a samozrejme obyčajné plávanie. Na otázku, či sú tu žraloky, som dostala zápornú odpoveď.

Ubytovanie

Počas mojich ciest zvyčajne nocujem v hosteloch. Nebolo tomu inak ani v Uruguaji. Spomínala som, že Uruguaj nie je lacný, a neboli ani ceny hostelov. Musím ale poznamenať, že v tom čase boli letné prázdniny, a teda sezóna. Ako môžete vidieť nižšie, ceny na noc sú podobné, ale štandard rozdielny. Úplne najlepší hostel bol v Montevideu, v ktorom som sa cítila ako na dome s kamarátmi, a kuchyňa bola lepšie vybavená ako moja vlastná. Na raňajky dokonca piekli domáci chlieb a robili si vlastné maslo. V Uruguaji na hosteloch stretnete prevažne decká z Argentíny a Brazílie, ktoré sú na dovolenke. Mnohí nevedia po anglicky, takže to je skvelá šanca na precvičovanie španielčiny.

Cena za noc v hosteloch, v ktorých som nocovala (subjektívne hodnotené od najlepšieho):
Montevideo – 12,50€
Punta del Diablo – 14,50€
Colonia del Sacramento – 11€
Punta del Este – 12,50€
*kto by chcel, nechajte mi komentár a poskytnem aj meno hostela

Ľudia

Keď sa hovorí, že Juhoameričania majú spomalené tempo, tak pre Uruguajcov to platí dvojnásobne. K ich pohodovému životu si to ani neviem inak predstaviť.

Uruguajci sú speváci, tanečníci, a muzikanti v jednom, bez mäsa, mate, a zábavy si nevedia predstaviť svoj život.

Ako som tak pozorovala mladých ľudí na hosteloch, boli úplne iní. V ruke som im videla zvyčajne iba pivo. Bavili sa aj bez alkoholu, boli slušní, tancovali na hudbu, spievali si, hrali hry, neboli hluční ani agresívni. A to boli mladé decká na prázdninách, partie kamošov, dvojice, či jednotlivci. Bez supervízie rodičov.

Top zaujímavosti z Uruguaja

 • Pre Uruguajcov sú dôležité 4 veci: Mate, Futbal, Asado, Karneval
 • Nazývajú sa Orientales. Celý názov je “Republika na východ od rieky Uruguay” (República Oriental del Uruguay).
 • Uruguaj ako prvá krajina v Južnej Amerike povolila manželstvá ľudí rovnakého pohlavia a adopcie.
 • V Uruguaji sú potraty legálne pre ženy do 12 týždňov tehotenstva, musia ale mať uruguajské občianstvo.
 • Majú legálnu marihuanu, ale to má samozrejme svoje pravidlá. Sú tri cesty ako sa dostať k marihuane:
  1. Sám si ju vypestovať, pričom semienka sa dajú kúpiť, ale na osobu sa môže pestovať max. 6 rastlín.
  2. Cannabis club, kde si ju kúpia. 1g stojí 50 pesos, čo je cca 1,10€.
  3. Kúpiť v lekárni, maximálne 40g na osobu mesačne.
   Pozor! Nie hocikto môže užívať marihuanu. Osoba musí mať uruguajské občianstvo, 18 rokov, byť regulérne zaregistrovaná s odtlačkami prstov, a musí si vybrať jeden spôsob ako sa k marihuane dostane, nie kombinovať. Pre ostatných je užívanie marihuany ilegálne, aj pre Holanďanov.
 • Mate sa narodilo v Uruguaji. Nikde na svete neuvidíte toľko ľudí piť mate, ako v Uruguaji.
 • Typický alkoholický nápoj je “Grappa miel”. Je to grappa s medom.
 • José Mujica je bývalý uruguajský president, ktorý je označovaný za najskromnejšieho prezidenta na svete vďaka jeho prostému životnému štýlu a tomu, že 90% svojho $12,000 mesačného platu venoval charitám, ktoré podporovali chudobných a malých podnikateľov. Počas jeho volebného obdobia sa uzákonili práve 3 spomínané zákony o potratoch, manželstvách dvojíc rovnakého pohlavia, a legalizácia marihuany.
 • Uruguaj má najdlhšiu hymnu na svete.
 • V Uruguaji nie je oficiálne náboženstvo. Ich náboženstvom je futbal. Je tu 55% ateistov, a žiadne náboženské sviatky nie sú sviatkami pokoja. Je zakázané propagovať náboženstvo na verejných miestach, na to majú slúžiť kostoly.
 • Uruguaj má najväčšiu produkciu hovädzieho na obyvateľa na svete (cca 3,5 kravy per capita)
 • Natalia Oreiro je z Uruguaja.

Užitočné frázy v španielčine

Je voda pitná?Es agua potable?
Chivito s hranolkami.Chivito con papas fritas.
Surferská školaEscuela de surf
Veľké vlnyOlas grandes
Voda je studená / teplá.El agua está fría / caliente.
Uruguajské pesoPeso uruguayo
Môžem platiť kartou?Puedo pagar con la tarjeta?
Áno. Kreditnou alebo debetnou?Sí. Crédito o débito? (V Južnej Amerike to pri platbe nie je jedno)
Kde je pláž?Dónde es la playa?
Potrebujem jeden lístok na 20 januára o 10:00 ráno.Necesito un boleto para el veinte de enero a las diez de la mañana.
Na letisko, prosím.Al areopuerto, por favor.
SedadloAsiento
Kam idete?A dónde va?
Iba ruksak? Áno.Solo mochila? Sí.
Koľko kufrov? Dva.Cuantos maletas? Dos.
Cestuješ sama?Viajes sola?
Potrebujem tvoj pas.Necesito tu pasaporte.
Dobrý deň.Buen día. (Buenos días budete počuť málo)
Je veterno.Mucho viento.
Veľmi krásne.Muy lindo.
Východ slnkaAmanecer
Západ slnkaPuesta de sol
Ich typická sladkosť (z Argentíny)Dulce de leche
Dobrú chuť.Buen provecho.
Veľa šťastia.Buena suerte.
Rozprávam trochu španielsky.Hablo español un poco.
Marihuanový koláčikBrownie loco 😀

TIP: Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii Latinskej Ameriky odporúčam knihu:
Eduardo Galeano – Open Veins of Latin America / Otvorené žily Latinskej Ameriky

Soňa.

Ikony od Freepik z www.flaticon.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!