Saint Petersburg

Saint Petersburg

Po tom ako Rusko oznámilo, že na návštevu mesta Saint Petersburg a Leningradskej oblasti nie sú potrebné klasické víza, klikla som si na stránku Wizzair, našla spiatočnú letenku z Lutonu za 26£, zlákala svoju polovičku, a bolo. Víza je potrebné vybaviť si elektronicky, čo trvá pár minút, a za elektronické vybavenie je poplatok 35$, čo znamená, že vypadávajú všetky konzulárne poplatky. Obmedzenia sú iba dve: Mimo túto oblasť nemôžete bez normálnych víz ísť, a doba pobytu nesmie presiahnuť 8 dní, čo je podľa mňa adekvátny čas na objavovanie Saint Petersburgu a okolia. My sme si dali víkendovku, a radi by sme sa ešte vrátili, a videli aj Kronshtadt, Peterhof, Tsarskoye Selo a podobné ruské skvosty.

river Neve
man on the boat on Neve river
bridge in saint petersburg

Saint Petersburg je znova Saint Petersburg

Pamätáte si zo školy, keď ste sa učili o prvej a druhej svetovej vojne, že mesto Saint Petersburg sa premenovalo hneď niekoľkokrát? Saint Petersburg mal toto meno od svojho založenia v roku 1703 až po prvú svetovú vojnu, kedy si Rusi povedali, že názov znie veľmi nemecky, a premenovali ho na Petrohrad. Desať rokov na to, po smrti súdruha Lenina v roku 1924 sa mesto premenovalo znova – na Leningrad. Po páde železnej opony dostali obyvatelia Leningradu možnosť hlasovať, a voľba padla neprekvapivo na Saint Petersburg.

previous arrow
next arrow
Slider

Ermitáž a Zimný palác

Zimný palác slúžil ako sídlo cárov a prvá v ňom sídlila Katarína Veľká. Útokom na Zimný palác v r. 1917 sa začala Veľká októbrová socialistická revolúcia, ktorej dôsledkom bolo zvrhnutie cárskeho zriadenia a demokracie a niekoľko rokov na to vznikol Sovietsky zväz. V súčasnosti je Zimný palác súčasťou múzejného komplexu Ermitáže a je najnavštevovanejším miestom v Saint Petersburgu. Ak v meste nevidíte veľa turistov, tak pri Ermitáži stretnete celé zájazdy prevažne ázijských skupín, a aj Rusov samotných.

Alexander square in front of winter palace
Alexandrovo námestie

Za najkrajšiu časť považujem schodisko na prvé poschodie vo vstupnej hale, a krídlo, v ktorom sú interiéry izieb a sál.

TIP: Pri vstupe na nádvorie sa na ľavej strane nachádzajú automaty, kde si viete kúpiť lístok do všetkých častí múzea za 700 rubľov (cca 10 eur). S týmto lístkom nemusíte čakať v rade, a preto choďte rovno ku vchodu alebo za pracovníkom, ktorý to tam koordinuje a pustí vás dnu. Po vstupe si nechajte veci v šatni. Sú tam dve, je to v cene, a bude sa vám lepšie chodiť bez vecí, pretože toto nie je prechádzka na 20 minút.

previous arrow
next arrow
Slider

Petropavlovská pevnosť

Zajačí ostrov je sídlom Petropavlovskej pevnosti a demonštrujú to aj inštalácie zajacov roztrúsené po ostrove. Dostať sa tam dá z obidvoch koncov a vstupné platíte len ak chcete navštíviť niektoré z múzeí, domov, či katedrálu. Pred Múzeom kozmonautiky a raketovej technológie je podivuhodný guľatý predmet, ktorý kedysi tvoril súčasť vesmírnej lode. Umiestnené sú tam aj busty 3 významných kozmonautov, medzi ktorými je aj slávny Jurij Gagarin.

previous arrow
next arrow
Slider

Múzeum sovietskych arkádnych hier

Arkádne automaty sú také, kde hodíte mincu a hráte sa hru nejaký čas alebo kým máte život/náboje/hocičo iné. Niektorí si takéto hry možno pamätáte z detstva, napríklad z lunaparku (vraj boli v Bratislave). Pre mňa to bola niečo nové, hoci podobné moderné verzie som videla v obchodných centrách. Netušila som ale, že sa volajú arkády, a že ich pôvod je v dávnejšej minulosti. Na múzeu je najlepšie to, že za cenu vstupného (450 rubľov / 7€) dostanete 15 kopejok (originálnych mincí, ktoré sa do automatov kedysi hádzali), a môžete si vyskúšať akékoľvek hry. Niektoré sú aj pre dvojice. Boli tam napríklad aj známe Gorodki.

previous arrow
next arrow
Slider

Gorodki, v preklade Mestá, či Towns. Táto arkáda bola inšpirovaná hrou Gorodki, ktorá vznikla v Sovietskom zväze. Cieľom je zhodiť Gorodki, drevené valčeky, s čo najmenším počtom hodov. Gorodki sú v 15 formáciách a ich náročnosť sa každým kolom zvyšuje. Hra symbolizuje útok na nepriateľovo mesto. Automat na hru Gorodki sa vyrábal v meste Vinnytsia na Ukrajine a ten, ktorý sa nachádza v múzeu je z roku 1989. Toho času stál 2020 rubľov (mesačné mzdy sa vtedy pohybovali okolo 120-150 rubľov).

Saint Petersburg by som inak nazvala aj mestom múzeí

Nachádzajú sa tu tradičné múzeá

 • Ruské etnografické múzeum
 • Ruské múzeum
 • Múzeum divadla a hudby
 • Múzeum Dostojevského
 • Fabergého Múzeum
 • Literárne múzeum
 • Múzeum delostrelectva
 • Múzeum Nabokova
 • Múzeum histórie náboženstiev
 • Múzeum Karla Maya

Ale aj tie menej tradičné

 • Múzeum hygieny
 • Múzeum matriošiek
 • Múzeum emócií
 • Múzeum ruskej vodky
 • Múzeum nepravdy
 • Múzeum logistiky
 • Múzeum optiky
 • Republika mačiek
 • Múzeum ruských železničných dráh
 • Peterburské múzeum parfumérie

Luxusný tovar

Do očí mi udreli luxusné a drahé značky. Nielen oblečenie, ale aj topánky, či dizajnérske kúsky do obývačky a kuchyne (napríklad sklenený pohár za 120€, z ktorého sa nedá piť). Mňa pútali najviac výklady ruských značiek oblečenia a ich teplé severské modely, dlhé štýlové bundy a kabáty, a príjemné farby. Pastva pre oči. Veľkým otáznikom mi bola predajňa New Balance, kde boli veci, ktoré nie sú ani na internete. Ceny začínali priemerne na 80€ za tenkú mikinu, ale úprimne, na čo som pozrela, to som chcela. Ak má Sankt Peterburg špeciálnu kolekciu, tak im teda závidím.

Nakupovanie aj v takýchto palácoch

Jedlo

Východná kuchyňa je známa svojim chutným jedlom. Keď idem do krajín bývalého Sovietskeho zväzu naháňam všade boršč. Milujem ho natoľko, že som sa ho naučila robiť. Celý víkend sme sa napchávali aj blinami. Bliny sú palacinky, ktoré robia nasladko aj na slano, a poviem vám, že tým z Teremoku sme ostali celý čas verní (Teremok je sieť jedální, kde za dobrú cenu dostanete výborné jedlo). Okrem palaciniek sme si obľúbili aj dezert – Gurevská kašička. Tú si môžete dať v rôznych kombináciách. Mojimi slovami, je to redšia krupičná kaša, napríklad s čokoládou a lupienkami mandlí. Krupica je jedlo môjho detstva, asi preto som sa rozplývala.

Okrem toho je tu populárna aj gruzínska kuchyňa. Gruzínskych reštaurácií je tu neúrekom, a častokrát si neviete vybrať, lebo najradšej by ste ochutnali všetko. Chačapuri, Odžakhuri, či mäsá na rôzny spôsob, baklažán s orechovou náplňou, syry, a tak by som mohla pokračovať.

Vedieť slovanský jazyk je výhodou

Kto neovláda slovanský jazyk a nevie čítať azbuku, bude to mať v Rusku ťažké. Minimum nápisov je v angličtine, ešte menej jedálnych lístkov, a prihovárať sa pani predavačke anglicky sa ani neunúvajte. Angličtina je na turistických miestach ako Ermitáž a Zimný palác samozrejmosťou.

Mohlo by vás zaujímať

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!