Pripjať: Mesto duchov

Pripjať: Mesto duchov

O návšteve zakázanej zóny Černobyľu som snívala už nejaký čas. Priznávam, že najviac ma na to navnadili fotografie kolujúce internetom, no nepochybne to bol aj príbeh samotný. A preto som po Pripjati pobehovala so zápisníčkom a perom v ruke.

Počet obetí v dôsledku havárie v Černobyle nebude nikdy známy

Prvé hodiny po havárii ani samotní pracovníci elektrárne nevedeli aké dôsledky výbuch má. Sovietsky zväz prv zahmlieval, ale pod nátlakom Švédska, ktoré spolu s Dánskom a Fínskom zaznamenali nadpriemerne vysoké hodnoty rádioaktivity na svojom území, nakoniec vydal správu o havárii. Zistili to aj tak, že robotníci prichádzajúci na smenu mali vyššie hodnoty ožiarenia ako tí odchádzajúci. Správy tvrdili, že situácia je pod kontrolou, že zomreli iba dvaja ľudia, a že nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia.

Oficiálne je vyhlásených iba 28 priamych obetí, avšak reálny počet sa nebude dať nikdy vyčísliť. Hasiči, likvidátori dôsledkov katastrofy, baníci dolujúci tunel pod reaktorom, piloti prelietajúci ponad reaktor, mnohí z nich sú pochovaní na cintoríne Mitino v Moskve v betónových rakvách.

Zakázaná zóna je rozdelená na menšiu 10 km exclusion zone, v ktorej sú stále striktné pravidlá, a na tomto území sa nachádza napr. Pripjať, Elektráreň Černobyľ, už neexistujúca dedina Kopachi, Červený les, a pozostatky ďalších dedín. Druhá je 30 km exclusion zone, v ktorej sa výborne darí faune a flóre a o 10 rokov by ju mali začať zaľudňovať. V tejto zóne sa nachádza mesto Černobyľ a desiatky ďalších dedín.

puppy
Aj toto šteniatko mali policajti na checkpointe práve na ochranu.

Keď bola 30 km zóna relatívne čistá, priniesli do nej 10 koňov Przewalskych. Momentálne je ich okolo 100, sú zdravé a darí sa im. Taktiež sa tu rozmnožili aj vlci. Zvieratká sú ale plaché, skôr ich uvidíte v zime, keď ich neplaší hluk z cesty. Proti vlkom sa ľudia chránia psami, ktoré sú priateľské a môžete ich poškrabkať za uchom.

V súčasnosti by sa dalo povedať, že zóna je už čistá, hoci nájdu sa miesta, kde sa radiácia zbiera. Takéto hotspots sa na pohľad nedajú rozpoznať, a aj preto 10 km zóna nebude nikdy obývaná. Ale nikdy nehovor nikdy.

Pripjať – Mesto duchov

Hoci elektráreň dostala pomenovanie po meste Černobyľ, bola postavená v blízkosti Pripjate, ktorá mala byť domovom robotníkov pracujúcich v elektrárni, a ich rodín.

Mesto malo mať 8 mikrosektorov, no stihlo sa ich kompletne vybudovať iba 5.

36 hodín po havárii, 27. apríla 1986 boli ľudia z Pripjate evakuovaní. Evakuácia trvala približne 3 hodiny a na pomoc prišlo vyše 1200 autobusov, ktoré vytvorili až 25-kilometrovú kolónu. Nariadené bolo zobrať si iba dôležité doklady, pretože do 3 dní sa mali ľudia vrátiť domov. Nevrátili sa už 33 rokov.

Prečo sú budovy zdevastované? Nespôsobil to ani výbuch, ani radiácia. Mesto bolo potrebné prehľadať, a keďže sa vedelo, že sa tu už život nevráti, rozbíjali sa okná, a veci sa cez ne vyhadzovali rovno do košov. Ďalším dôvodom sú zlodeji. Hoci je oblasť strážená, ľudia vyrabovali budovy, ukradli káble, železo, spotrebiče, cennosti. Médiá vtedy upozorňovali na isté značky a modely, ktoré si mohli naozaj dovoliť iba lepšie situovaní ľudia, a to boli obyvatelia Pripjate. Najviac sa ale rabovalo v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu, kedy oblasť nebola isté obdobie strážená.

Výkladná skriňa Sovietskeho zväzu

Pripyat old signPripyat sign now

Vstup do mesta hovorí Pripjať 1970. Ľudia si pred touto tabuľou robili napríklad aj svadobné fotky, ktoré majú teraz veľkú cenu. Pripjať bola výkladnou skriňou Sovietskeho zväzu, mala všetky výdobytky socialistického zriadenia a mala byť ukážkou prosperity sovietskeho hospodárstva. Priemerný vek obyvateľstva bol v čase havárie iba 26 rokov.

Pár metrov za touto tabuľou sa nachádzal železničný most nazývaný aj Most smrti. Ono to však nebolo tak ako to znie. To, že ľudia sa z mosta pozerali na požiar v elektrárni a potom zomreli na následky radiácie je mýtus. Ľudia v noci jednoducho spali a málokto vedel, čo sa stalo.

red forest
Červený les je jedným z najrádioaktívnejších miest v oblasti. Je to územie blízko elektrárne, ktorého stromy boli spálené a zafarbili sa na žlto a červeno. Stromy boli vyrúbané a vysadil sa nový les, avšak stále vykazuje vysoké hodnoty radiácie. Je tam prísny zákaz vstupu.

Zomreli pre nič

Hasiči, ktorí sa medzi prvými dostali k reaktoru č. 4 boli v nemocnici umiestnení na 5. poschodí. Nikto ich nevaroval, že sa majú chrániť, lebo nepripúšťali, že došlo k výbuchu jadra reaktoru. Nazývajú ich hrdinami, avšak ich pomoc bola kvôli nedostatočnej ochrane mizivá. Všetko ich oblečenie nosili zdravotné sestry holými rukami do suterénu nemocnice.

Jednému stalkerovi sa podarilo dostať do podzemných priestorov a vyniesol hore kus látky spod požiarnickej helmy, ktorá leží na stolíku pri vchode do nemocnice.

Cafe Pripjať

Pripyat cafe beforePripyat cafe now

Na nábreží jazera sa nachádza kaviareň s prístavom, kde v lete zvykli kotviť rekreačné lode a chladné zimy využívali rodiny na korčuľovanie. Ďalej od tohto prístavu je už len potápajúca sa loď, pri ktorej kotvili rýchlolode s menami Raketa, Kométa, či Meteor, a obyvatelia sa s nimi vedeli dostať do Kyjeva za 2 hodiny. Po havárii sa na pobreží jazera zhromažďovali už len vraky strojov.

Pripyat cafe window panes
Pripyat water machines
Pripyat cafe interiors
Pripyat harbour with cranes

Kaviareň zdobili pestrofarebné vitrážové okná, ktoré sú čiastočne zachované dodnes. Oblúky, ktoré tvorili vstup prístavu nemali žiadnu funkciu. Boli bez pokladní, či turniketov a slúžili len ako ozdoba. Pomerne významnú úlohu tam mali automaty na vodu, ktoré by sme dnes ohodnotili ako ekologické (no nehygienické). Ľudia totiž pili iba z jedného skleneného pohára, ktorý sa na jednej strane umyl, a na druhej plnil vodou.

Pripyat harbour beforePripyat stairs to harbour now
Pripyat harbour beforePripyat entrance to port now

Kino a hudobná škola

V ukrajinskom jazyku Kinoteatr, ktoré nazvali podľa mytologickej postavy Prometea, malo na námestíčku jeho sochu, ktorú po havárii presunuli do areálu elektrárne pred reaktor, aby ju z Pripjate neukradli. V kine by ste ešte našli niekoľko sedačiek a zvyšky zničenej obrazovky.

Pripyat cinema beforePripyat cinema Prometheus now
Po tom ako sa zrútila časť školy, v ktorej bol aj bazén, je od r. 2012 zakázané vstupovať do budov.

Kino je prepojené s hudobnou školou, na ktorej čelnom múre je zachovaná mozaika pripomínajúca organ, na ktorej pracoval niekoľko mesiacov jeden jediný človek. Práve v tejto škole sa nachádza piano známe z fotografií. Hudobný inžinier Vladimir Savin nahral zvuk tohto a ešte niekoľkých pian do digitálnej podoby, aby ich zvuk mohli použiť aj iní hudobníci. Pripjať mala vlastnú predajňu a požičovňu klavírov, preto ich po meste našli hneď niekoľko, no nie všetky boli v použiteľnom stave. Viac o tomto zaujímavom projekte, ale aj o Pripjati si môžete vypočuť v rozhovore s Vladom.

Pripyat musical school beforePripyat musical school organ

Administratívny dom Kompleks

Do roku 1986 slúžil Kompleks ako radnica. Zasadala tu výkonná rada a mestské zastupiteľstvo. Po havárii sa dom neprestal používať až do 90. rokov. Miesto slúžilo ako centrum pre manažment odstraňovania rádioaktívneho odpadu a dekontaminácie. Námestie pred ním slúžilo ako heliport, a preto sa muselo neustále dekontaminovať.

Pripyat city hall beforePripyat Kompleks now
Pripyat hotel polissja beforePripyat Hotel Polissja now
Hneď vedľa bol na vtedajšie pomery luxusný Hotel Polissja, a keby bol v ZSSR hviezdičkový systém, tak by mal 5 hviezd.

Palác kultúry Energetik

Paláce kultúry boli počas sovietskej éry veľké komunitné centrá. Tento mal kino, koncertnú sieň, študovne, boxerský ring, telocvičňu, hudobné triedy s hudobnými nástrojmi, aj miestnosť pre kutilov s rôznymi pracovnými nástrojmi. Avšak naša sprievodkyňa nás upozornila, že okrem Paláca kultúry, bol aj Palácom propagandy.

Pripyat palace of culture beforePripyat Palace of culture now
Na starých fotkách si môžete všimnúť, že okolo všetkých budov sú ruže. V Pripjati bolo v r. 1986 vyše 49.000 ľudí, a zámerom bolo vysadiť každému obyvateľovi ker ruží. Do havárie sa ich podarilo vysadiť až 33.000.

Reštaurácia a Supermarket

V Sovietskom zväze si veľmi nepotrpeli na názvy. Supermarket sa volal Supermarket, a reštaurácia sa volala Reštaurácia.

Pripyat supermarket
Pripyat restaurant

Tento supermarket mal hneď niekoľko výhod v porovnaní s inými. Bol najväčší široko ďaleko, a s bohatým sortimentom. Nemali v ňom iba jeden druh masla, jeden druh múky, jedno mydlo. Ľudia v ňom mali možnosť výberu, a preto tu chodili nakupovať aj obyvatelia okolitých dedín. Okrem toho sa tu dalo platiť peniazmi, nie lístkami, ktoré dostávali zamestnanci v práci. Bol to prvý samoobslužný supermarket takejto veľkosti v ZSSR.

V Pripjati sú na stenách iba 3 legálne maľby – jelene, medvede, a vlci.

Pripyat amusement park and ferris wheel

To, že zábavný park nebol pred haváriou otvorený je mýtus. V prevádzke bol už od jesene 1985, a 1. mája 1986 malo byť jeho oficiálne otvorenie. Nanešťastie ho otvorili aj nasledujúci deň po výbuchu, aby to vyzeralo, že sa nič nedeje, a vystavili tak deti obrovskému riziku.

amusement park ferris wheel

Zábavný park

Pripyat amusement park autodrome

Štadión Avangard

Pripyat stadium turnstiles

V Pripjati bol futbal populárny. Každý reaktor mal svoj futbalový tím, no štadión Avangard nebol nikdy oficiálne otvorený, tribúny sa nikdy nezaplnili, a turniketmi nikdy neprešli návštevníci. Štadión sa využil iba niekoľkokrát na tréning, no mal byť prebudovaný tak, aby spĺňal oficiálne rozmery pre bežecké preteky.

Pripyat stadium

Reaktor č. 4

Po katastrofe v Černobyle si najmä veriaci spájali toto nešťastie s proroctvom v Biblii, ktoré hovorilo o apokalypse. Bolo to najmä preto, že sa v ňom hovorí o rastline palina (pelyněk), po ktorej je pomenovaný Černobyľ a celá oblasť. Tu je časť úryvku, ktorá o tom údajne hovorí:

V pláne bolo postaviť až 12 reaktorov. Štyri boli kompletne dokončené, piaty mal už postavený kryt. Žeriavy, ktoré sme pri ňom videli boli pôvodné. My sme sa zastavili pred štvrtým reaktorom, ktorý je zakonzervovaný pod 40 cm hrubým oceľovo-betónovým sarkofágom. V elektrárni stále pracujú stovky robotníkov, ktorí udržujú reaktor pod kontrolou. Pracujú na smeny 15 dní, a potom majú 15 dní voľno.

Chernobyl sarcophagus
Chernobyl fifth reactor

Mesto Černobyľ

V meste Černobyľ žije cez 1000 ľudí. Väčšinou sú to robotníci pracujúci v elektrárni, alebo pôvodní obyvatelia z doby pred haváriou. Jedná sa prevažne o obyvateľov nad 50 rokov v dobe havárie. V zóne je oficiálne zakázané piť alkohol, ale my sme sa pýtali sprievodkyne, čo tu potom celé dni ľudia robia, keďže mesto vyzeralo dosť depresívne. Odvetila len, že tu tak ako všade funguje podpultový predaj.

V Černobyle je pamätník Anjela s trúbkou, pod ktorým urobili betónovú mapu oboch zakázaných zón, v ktorých sú zaliate kovové krúžky predstavujúce dediny. Ďalej je tu alej s označkovníkmi z dedín, na ktoré mala havária dopad. Je ich tam okolo 300.

Keď sme stáli pri pamätníku venovanom ľuďom, ktorí pri havárii pomáhali (Monument of those who saved the world), spustilo sa v rozhlase hlásenie. Našu sprievodkyňu to trošku rozhodilo, nakoľko sa jej to tu ešte nestalo. Oznam hovoril, že vo vodnej stanici je požiar. Nebolo to nič vážne, ale verím, že pri takýchto oznamoch tuhne ľuďom v žilách krv.

Radar Duga

Černobyľ-2 je vojenská základňa, ktorá sa na prvý pohľad javila ako pioniersky tábor. Ibaže v ňom nikdy žiadne deti neboli. Namiesto toho tam „ukrývali“ gigant nazývaný aj Radar Duga. Radar je 700 m dlhý, a vysoký 150 m na jednom a 90 m na druhom konci. Niekoľko kilometrová cesta k základni bola urobená z hrubých betónových kvádrov, aby vydržala pod náporom ťažkých strojov. Cieľom radaru bolo varovať pred objektmi narúšajúcimi vzdušný priestor, a to hlavne balistickými strelami. Je to jeden z troch takýchto radarov v Sovietskom zväze, a jediný zachovaný, no už na začiatku sa ukázalo, že nefungoval dobre.

radar duga
Chernobyl duga radar pokemon go
Obrázok je reakciou na hru Pokemon GO. V zakázanej zóne je zlé internetové pokrytie aj preto, aby to nelákalo hráčov.

Radar mal snímať vlny, ktoré boli vyslané do výšky ionosféry z 60 km vzdialeného vysielača a potom merať odrazené vlny aby odhalili prítomnosť letiacich objektov. Vlny sa však rozptyľovali nerovnomerne keďže ionosféra nemá úplne presne definovanú vzdialenosť a teória na ktorej mal fungovať radar sa ukázala ako nepresná. Fungoval na rovnakej frekvencii ako civilné rádia, preto ho niekedy bolo možné začuť v rádiu ako zvuk letiacej helikoptéry (tf-tf-tf-tf). Nazývali ho aj Moscow Eye (moskovské oko), či viac známe pomenovanie Russian woodpecker (ruský ďateľ).

Pripyat dosimeter

Niekoľko čísel na záver

Keďže mnoho ľudí sa bojí do Černobyľu ísť, lebo si myslia, že je to nebezpečné, tak prikladám ešte pár čísel pre predstavu.

Dávka radiácie prijatá počas jedného dňa výletu je ako:
= 1 hodina zaoceánskeho letu (myslite na to keď poletíte na dovolenku)
= 160x menšia ako CT celého tela (myslite na to vždy keď pôjdete na röntgen)

My sme v ten deň prijali približne 43 mikrosievertov, čo je 0,000 043 sieverta.
Robotníci v Černobyle, ktorí zomreli do jedného mesiaca boli vystavení dávke 6 000 000 mikrosievertov, čo je 6 sievertov.
Okamžitá smrť nastáva pri 10 sievertoch.

Mohlo by vás zaujímať

Video o projekte Vladimira Savina a jeho rozprávanie z Pripjate

Alex Pfeffer hrá sample z pian v Pripjati

Slovák Ivan Donoval na prieskume v interiéroch v Pripjati a Kopachi

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!