Portugalsko: Krajina korku, azulejos a vína

Portugalsko: Krajina korku, azulejos a vína

Vybrať si v Portugalsku program na jeden týždeň je veľkou dilemou. Krajina tak krásna a rôznorodá si zaslúži viac pozornosti. Na jeho prvú návštevu som si vybrala štyri najpopulárnejšie miesta, a mojou výhodou bolo mať po boku človeka, ktorý v Portugalsku žil niekoľko mesiacov a ukázal mi zovšadiaľ to naj.

Symbolom Portugalska sú azulejos―kachličky rôznych tvarov, textúr a farieb. Sú v interiéroch aj exteriéroch. Sú nimi vykladané izby, ale aj múry kostolov. Slúžia na ozdobu, ale aj rozprávajú príbeh.

Porto

Neviem či to bola zhoda náhod, alebo čas veľkonočných sviatkov, ale z Porta som mala dojem, že si tam idú všetci oddýchnuť. Ležalo sa na tráve, bicyklovalo po pobreží, prechádzalo po Ponte Luís I., klebetilo v pastelariach, či surfovalo na mori. Okrem surfu, sme využili všetky tieto vymoženosti Porta aj my.

Pre milovníkov kávy a pečiva je Portugalsko ako stvorené. Stačí si popýtať uma cimbalina v Porte, alebo uma bica v Lisabone, a k tomu pão com chouriço, alebo ich typický dezert Pastel de nata. Pozor, je silne návykový. My sme mali pri hoteli Vale Doce Padaria e Pastelaria, ktorá bola plná snáď celý deň. Najslávnejšou portskou kaviarňou je Majestic Café. Kávu nepijem, tak som len nakukla z ulice.

Po raňajkách bohatých na uhľohydráty je ideálna prechádzka uličkami Porta. Vrelo odporúčam nechodiť mestskou dopravou ale užívať si mesto na vlastných nohách a budete vždy prekvapení, čo nájdete za rohom. Pobrežie rieky Douro, štvrte , VitóriaSanto Ildefonso sú dokonalé. Slávnu knižnicu Lello môžete navštíviť za poplatok, s nakuknutím zadarmo ani nerátajte, a ideálne si kúpte lístok vopred. Skrátite si tým čakanie v niekoľko-sto-metrovej rade (a to bol ešte len apríl).

previous arrow
next arrow
Slider

Jeden deň sme si požičali elektrické bicykle a strávili deň na pobreží Atlantického oceánu. Bolo nádherné počasie a my sme každú chvíľu zastavovali, aby sme sa pokochali výhľadom, nechali sa ošpliechať vlnami, či urobili fotku. Deti pišťali, rybári chytali ryby, surferi vlny, chlapci si kopali loptu, turisti aj miestni sa prechádzali, či len tak sedeli na kávičke. Na R. Heróis de França sme si dali štedrý neskorý obed s morskými plodmi. No ledva sme to stihli, v Portugalsku vám nedajú jedlo v hociktorú hodinu ako sme na to zvyknutí. My sme boli v taverne Antonio, ale verím, že všetky ponúkajú skvelé jedlo.

Coimbra

Coimbra je známym univerzitným mestom. Je živé, lacné, a plné mladých ľudí z celého sveta. Univerzitný kampus je tak veľký, že sa snáď rozprestiera cez polovicu starého mesta. Po meste sú roztrúsené kantíny, kde si viete za 2,40€ dať študentské menu pozostávajúce z polievky, hlavného jedla, dezertu a nápoja. Neštudenti majú vyššiu cenu, ale nikto sa nás nepýtal.

Prvý májový týždeň oslavujú študenti koniec akademického roka týždňovým festivalom Queima das Fitas. Je to obrovská udalosť, v uliciach sa spieva, hrá, tancuje, a hlavne pije!

previous arrow
next arrow
Slider

Najstarším kostolom v meste je Sé Velha, ale po návšteve Igreja de Santa Cruz musím dať palec hore tomuto kostolu, ktorého záhrada mala po lejaku pravú kláštornú atmosféru. Zelená tráva žiarila, voda kvapkala, a bol cítiť chlad príznačný pre takéto miesta.

Na raňajky sme si adoptovali pastelariu Visconde, a na večeru sme išli do nóbl reštaurácie Sete, kde som ochutnala šalát zo surovej tresky a Vinho Verde, ktoré je vynikajúce, no stále v tieni presláveného Portského.

bamboos in botanical garden
Botanical garden Coimbra
dead fish in fountain

Botanická záhrada patrí univerzite a za posledné roky prešla veľkou premenou. Mne to tu pripadalo ako v kráľovských záhradách.

Lisabon

Keď sa spýtate Portugalca, či by si vybral Porto alebo Lisabon, je veľká pravdepodobnosť, že povie Porto. Samozrejme, Lisabon je väčšie mesto, chodí tu stále viac turistov, ale miesta, ktoré sme navštívili nijak nezaostávali za Portom. Boli iné, ale rovnako čarovné, zaujímavé a unikátne. Ak si na Lisabon necháte aspoň 2 dni, nevynechajte tieto štvrte: Alfama, Bairro Alto, Santa Maria de Belém a Almada.

Alfama…

…je najstaršia štvrť v Lisabone pozostávajúca zo splete uličiek s farebnými domčekmi. Je tu najviac historických pamiatok a kostolov. My sme si vybrali ten s najlepším výhľadom. Do Igreja de São Vicente de Fora sa platí vstupné 5€, a v cene je prehliadka vnútorných priestorov spolu s možnosťou vyjsť na strechu a užiť si 360° panorámu Lisabonu.

Kto obdivuje streetart ako ja, je v Lisabone na správnom mieste. Ak nie sú na múre azulejos, tak je tam mural. Caracol da Graça je kľukaté schodisko vyzdobené desiatkami umeleckých diel rozprávajúcich príbeh, či reagujúcich na súčasný moderný svet.

Bairro Alto

…alebo Staré mesto je živá časť Lisabonu, s ulicami plnými barov, reštaurácií, obchodov, a ľudí. Na Praça da Figueira je trh, kde sa budete len ťažko brániť tomu, aby vám nezačali tiecť z úst sliny. Syry, šunky, mäso, sladkosti, čerstvé pečivo, či sangria. Mojim favoritom bol placatý chlebík plnený prosciuttom a syrom, ktorý sa po ohriatí roztopil. V jednoduchosti je krása. Mnohé tradičné portugalské bary nahrádzajú tie nové, nóbl, kde sa ľudia chodia odfotiť pri farebnom drinku. Na Praça Dom Pedro IV, sme za kopou lešenia našli pravý lisabonský bar, kde si viete dať pivo a niečo k zakusnutiu. A Tendinha do Rossio má tradíciu už desaťročia. Pán, ktorý nám čapoval pivo tu robí už 20 rokov a smutne poznamenal, že ľudia sa zmenili, a že aj toto miesto sa stáva len akousi atrakciou, kde nabehne skupina turistov, urobia si fotku a odídu.

Funicular Lisbon

Elevador de Santa Justa je výťah na ulici spájajúci úrovne mesta. Bol postavený v roku 1902 a na jeho 100. výročie ho vyhlásili za národný monument. Výťah stále funguje, dennodenne prevezie stovky turistov, a je to jeden z unikátov mesta.

Lisabon je preslávený svojimi električkami a lanovkami. Priznám sa, že hoci ma fascinujú, nezviezla som sa ani raz. Viac ma to bavilo sledovať zvonku. Keďže je mesto kopcovité, Funicular da GloriaFunicular Lavra sú lanovky, ktoré podobne ako spomínaný výťah umožňujú ľuďom dostať sa do vyššie položenej časti mesta bez väčšej námahy.

Tram in Lisbon

Ak by som v Lisabone mala vybrať jeden bar kam by ste mali ísť, bol by to Pavilhão Chinês. Tento bizarný bar vyzdobený starými hračkami je doslova rozprávkový. Jeho majiteľ sa poistil proti zvedavým turistom tak, že ak si chcete urobiť fotky, musíte sa aj usadiť a niečo si objednať. Ceny sú trošku vyššie, ale predstavte si, že pijete pivo v múzeu hračiek.

Almada

Rio de Janeiro nie je jediné miesto, kde majú sochu Ježiša rozprestierajúceho ruky nad mestom. Do Santuário Nacional de Cristo Rei sa dostanete najjednoduchšie z prístavu Cais do Sodré, cez Cacilhas, kde treba prestúpiť na autobus. Almada je niečo ako Jersey pri New York City. Je tam lacnejšie. Cena je 5€-6€ podľa sezóny, a hore vás vyvezie výťah.

Lisbon statue of Christ
Lisbon bridge

Santa Maria de Belém

…je ďalšou časťou Lisabonu, kde sa nachádzajú mnohé historické pamiatky, ako napríklad veža Torre de Belém, Jerónimos Monastery, či pamätník objaviteľov nových zemí Padrão dos Descobrimentos. Tými najznámejšími z učebnice dejepisu boli Vasco de Gama a Fernão de Magalhães. Ak sa zamilujete do portugalských suvenírov tak ako ja, v tejto štvrti boli lacnejšie ako kdekoľvek inde.

hipster orange juice maker

Sintra a São Martinho

Do Sintry chodí vlak zo stanice Rossio a cena jedného lístka je 2,25€. Odporúčam vyraziť čím skôr ráno ak toho chcete vidieť čo najviac, lebo toto je jedno z najturistickejších miest v Portugalsku. Alebo čo je ešte lepšie, ak máte viac času, môžete využiť túto Hop On Hop Off ponuku a vidieť ďalšie miesta, kde sa vďaka týmto autobusom dostanete jednoducho a rýchlo. My sme si vybrali dve najpopulárnejšie miesta a zabralo nám to celý deň.

Discover Sintra
Mapka Hop on Hop off autobusu

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira (vstupné 6€) je päťposchodová rezidencia z 20. storočia zdobená gotickou fasádou, ktorá patrí pod UNESCO. Výstavba Quinty začala v roku 1904 a palác sa medzi miestnymi nazýval Palác milionára Monteira, ktorý bol pôvodným majiteľom domu. Miesto si však získalo popularitu svojimi záhradami, ktoré sú umeleckým dielom. Palác je v súčasnosti v súkromných rukách, ale od roku 1998 je otvorený verejnosti. Na pozemku sa okrem domu nachádza aj kaplnka, a v záhrade sú jazerá, fontány, jaskyne, studne, ale aj akvárium, ktoré počas našej návštevy nebolo v prevádzke.

Quinta da Regaleira residence
Quinta da regaleira well up

Palacio Nacional da Pena

Palác bol postavený kráľom Ferdinandom II. v polovici 19. storočia a mal slúžiť ako letné sídlo kráľovskej rodiny. Rokmi sa z neho stal fádne a bezútešne vyzerajúci palác, a jeho súčasnú podobu a pestrosť nadobudol až po rekonštrukcii v roku 1996. Na tieto žiarivé farby nereagovali všetci pozitívne, ale v súčasnosti je palác vnímaný ako skvost. Jedna jeho časť pripomína stredoveký európsky hrad, zatiaľčo iná islamskú kupolu. Pri dobrej viditeľnosti je ho dokonca možné vidieť z Lisabonu. Aj tento palác je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a patrí aj medzi 7 divov Portugalska.

V súčasnosti slúži okrem turizmu aj prezidentovi a vláde k oficiálnym príležitostiam. Okrem Hop on Hop off autobusu tam ide aj verejná doprava zo Sintry, a to autobus č. 434 (6,90€ spiatočne). Vstup do paláca aj so záhradami je 14€.

Palacio da Pena Sintra
Palacio da Pena lake

Jardins do Parque da Pena sú záhrady pod palácom, ešte väčšie ako tie v Quinta de Regaleira. Nariadenie kráľa bolo doviezť sem rastliny z ďalekých zemí, čo najrôznorodejších druhov, ako napríklad sekvoje zo Severnej Ameriky, cyprusy, magnólie, čínske gingko, rôzne paprade z Austrálie a Nového Zélandu. Chodníčky v parku tvoria akýsi labyrint a spájajú palác s dvomi východmi. Ak si kúpite lístok aj do parku, určite si nechajte rezervu aspoň hodinu na rýchlu prechádzku.

Portugalčina

 • Španieli a Portugalci si údajne rozumejú podobne ako Slováci a Česi.
 • Vo výslovnosti majú veľa „š“ a „u“. Nie je pravidlo kedy čítať „s“, a kedy „š“ (pr. Vasco de Gama = Vaško de Gama).
 • Mne znela portugalčina ako rumunčina.
 • Ak ovládate základy španielčiny, po čase začnete vidieť podobnosti a aj rozumieť.
 • Nikdy sa neučte španielčinu a portugalčinu súčasne. Nielenže nezabijete dve muchy jednou ranou, ale nezabijete ani jednu.

Originálne suveníry

 • V Portugalsku som doteraz videla najkrajšie suveníry. Boli vkusné, farebné, a tieto produkty nájdete aj v domácnostiach Portugalcov.
 • Ich produkty sú jedinečné, a tým myslím, že nikde inde som doposiaľ produkty z korku, či motívy kachličiek nevidela. Dávajte si pozor, lebo nie sú lacné, a budete si chcieť kúpiť snáď všetko.
 • Mňa dostal fakt, že sa z korku dá vyrobiť snáď všetko: topánky, zástery, ruksaky, pohľadnice, magnetky, lopáriky, peňaženky, kapsičky, bicykel!!!
Cork products
cork backpack
Korok by mal byť nepremokavý.
Cork bicycle

Gastronómia v Portugalsku

 • Už po prvom dni som označila Portugalcov za gastronomických barbarov v čom som sa ďalšie dni len utvrdzovala.
 • Ich tradičné jedlo je Francesinha = Toastový chlieb so šunkou a klobáskou, s volským okom navrchu, položený do omáčky s hranolkami.
 • Bacalhãu = treska, a tá môže byť pripravená na rôzne spôsoby (typické je Bacalhãu a Brás).
 • Väčšina portugalského jedálnička je tvorená pečivom, a mäsom. Najlepším spôsobom prípravy je vyprážanie. Morské plody sú obľúbené tiež, ale kvôli cene to nie je jedlo, ktoré si môžu dovoliť denne. Odporúčam Arroz de polvo, čo je ryža s chobotnicou a veľmi dobré a ľahšie jedlo.
 • K hlavnému jedlu si viete objednať aj šaláty, najlepšie tie zmiešané, kde bude trošku zeleného, paradajok, či cibule. Žalúdok sa vám určite poďakuje.
 • Tak ako u nás na svadbách pred 20 rokmi, v Portugalsku je stále veľmi obľúbená kombinácia ryža + hranolky.
Portuguese food
Portuguese meals
 • Ak si neviete vybrať, mnohokrát denné menu bude tá najlepšia voľba. Pýtajte sa teda na Prato do dia (denné menu), alebo Sopa do dia (polievka dňa).
 • K večeri si Portugalci zvyknú dať Vinho = víno, ktoré je typické pre Portugalsko (Vinho do Porto, Vinho verde).
 • Okrem vína je populárne aj pivo, ich známe značky sú Super BockSagres. Popýtať si môžete rôzne množstvo od 0,2l po 0,5l. Pivo s objemom 0,3l a menej je uma imperial, alebo um fino (na severe). Klasické 0,5l je uma caneca.
 • Ak navštívite pastelariu či padariu, užitočné sú tieto slovíčka, vďaka ktorým budete približne vedieť čo si kupujete: bola/bolinha de bacalhãu (vyprážaná guľka z tresky), coxinhas (v tvare kužeľa), misto (zmiešaný), empadas (košíčky), rissoís (taštičky), pão com chouriço (chlieb s chorizom).
 • V Portugalsku si dávajte pozor na čas, aby ste nevychytali mŕtvu hodinu medzi obedom a večerou, mnohé podniky vtedy nevaria (reštaurácie na turistických miestach áno).

Transport

 • Ceny za medzimestské vlakové spoje sú vyššie, ale to záleží aj na tom o aký spoj ide. Rýchlejšie spoje sú drahšie, ale pri rozdiele 1-2 hodín sa to oplatí. Na rýchle vlaky je lepšie kúpiť lístok v predstihu, obzvlášť keď ide o špičku. My sme sa presúvali z Porta do Coimbry počas Veľkej noci, a rýchly vlak bol už vypredaný.
 • S vlakmi v Portugalsku som bola nadmieru spokojná, autobusy som nevyskúšala, pretože ich cena nebola nižšia a cesta trvala dlhšie. Medzi veľkými mestami sú vlaky určite výhodnejšie.
 • V rámci mesta je to s dopravou fajn, napríklad do Sintry stál lístok 2,25€, alebo v noci dostať sa autobusom na letisko v Lisabone stálo 1,50€, v Porte to bolo za 2,00€, čo sú prijateľné ceny.

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!