
Montevideo je najjužnejšou metropolou Ameriky, hosťuje najdlhší karneval na svete, je to metropola s najlepšou kvalitou života v Latinskej Amerike, a je hodnotené ako piate najtoleratnejšie mesto k homosexuálom na svete.
Jedno z vysvetlení, ako vznikol názov Montevideo:
Monte VI De Este a Oueste = Hora šiesta v poradí od východu na západ
Ciudad Vieja
Staré mesto Montevidea nie je veľké, a ideálne je si ho pozrieť v rámci free walking tour. Priznám sa, že za tie roky to bola moja prvá free walking tour, a ďalšie ju ešte neprekonali. Náš sprievodca Jorge bol nabitý informáciami, tipmi, a pikoškami a všetko otočil na srandu. Získal si moju pozornosť natoľko, že som zabudla fotiť. Curioso free walking tour je jedničkou v Montevideu. Okrem Starého mesta robia tour aj v Parque Rodó a Punta Carretas.
Plaza Independencia


Palacio Salvo
Nachádza sa na Plaza Independencia a je neprehliadnuteľný. Pôvodný zámer bol urobiť z neho hotel, ale to sa nestretlo s úspechom, preto sú v ňom dnes kancelárie, byty, a pre verejnosť dostupné Múzeum Tanga. Palác je 95 m vysoký a istú dobu to bola najvyššia budova v Južnej Amerike.

Plaza de Zabala
Montevideo vzniklo v roku 1724 a jeho zakladateľom je Bruno Mauricio de Zabala. Na tomto námestí sa týči jeho socha. Toto námestíčko je pokojnejšie ako iné, je skvelé na posedenie na lavičke pod stromom, a je len na skok k Mercado del Puerto.
Chodník slávy na Sarandí
Montevideo má aj svoj chodník slávy pri Puerta de la Ciudadela. Na jeho dlažobných kockách sú významní Uruguajci, a dve cudzie mená. Prvým je Nelson Mandela, ktorý ako zástupca afrikánskej kultúry tu má pochopiteľné miesto. Druhým sú Rolling Stones. Dôvod neznámy.


Mercado del Puerto
Za bývalých čias slúžil Mercado del Puerto (Trh v prístave) ako hlavný trh s mäsom a ostatnou produkciou. Dnes sú pod jeho strechou reštaurácie s uruguajským jedlom a je hlavnou turistickou atrakciou.
Mercado Ferrando
Mercado Ferrando je podobne ako Mercado del Puerto miestom, kde dnes nájdete reštaurácie. Zvonku vyzerajúci ako obyčajný sklad, zvnútra nový a moderný market s gourmet a street food pochúťkami. Od burgrov, pizzu, quesadillu, po waffle, či sladučké tučné churros.


Pouličný trh na Acevedo Díaz
Jediné miesto, kde som videla ovocie a zeleninu za prijateľné ceny bol tento pouličný market. Tiahol sa cez niekoľko blokov a bola kvôli nemu uzavretá cesta. Bola sobota, takže neviem ako často tam je, ale bolo tu farieb a vitamínov od výmyslu sveta. Okrem ovocia a zeleniny, tu predávali aj ryby a plody mora. Nádhera.
Dique Mauá
Chátrajúca bývalá plynárenská spoločnosť asi nie je na zozname bežného turistu, ale moju pozornosť vždy pritiahnu opustené priestory alebo budova v rozklade. Dnu som sa dostať legálne nemohla, ale zistila som, že necelý mesiac po mojej návšteve komplex otvorili na jeden deň. Našla som aj stránku s víťaznými návrhmi pre rekonštrukciu tohto pozemku. Pozrite si ich tu, sú naozaj skvelé.





Antiguo Gasómetro
Len na krok od plynárne bol tento starý plynomer. Kovová konštrukcia bola určená na skladovanie vyprodukovaného plynu, ktorá regulovala tlak potrebný na jeho cirkuláciu mestskými rúrami. Je symbolom industriálneho Montevidea, no miestni obyvatelia by sa ho najradšej zbavili. V dôsledku rozšírenia bulváru rambla bol tento plynomer premiestnený a v roku 1956 bol zrekonštruovaný. Od roku 2004 sa nevyužíva a pomaly chátra. Plynomer sa neskôr premenil na galériu muralov na počesť maliara Alfreda De Simone a aspoň takto skrášľuje štvrť.

Barrio Sur
Chudobná časť Montevidea a centrum candombe. Niektorí ju prirovnávajú k Favelas v Riu, ale to je prehnané. Štvrť zdobili muraly, ľudia sedeli vonku pred domami a rozprávali sa, deti sa hrali. Je tu bezpečne, bolo mi len odporučené nemať fotoaparát zavesený na ramene.

Pozvaná do domu…
Keď som si v Barrio Sur fotila jeden mural, pristavil sa pri mne pán Edmund a vysvetlil mi, že to sú významné osobnosti candombe. Čo je to candombe? Hra na bubnoch v afrických rytmoch a tanec. Ako sme tam tak s pánom Edmundom stáli, išiel mu naproti kamarát pán Fabio. Obaja ma pozvali do domu kde sídli Asociación Cultural Tangó, že sa mám prísť pozrieť a povedia mi o candombe niečo viac.


Tento dom nebol múzeom, ani tanečnou školou. Asociácia sa snaží o to, aby candombe prežilo, a okrem toho slúži ako útočisko pre ľudí zo švrte, no môže sa tu prísť pozrieť hocikto. Turisti tu nechodia, lebo o tom nevedia. Aj ja som sa tu zamotala iba náhodou.
Pán Fabio tu bol iba niekoľko týždňov v rámci projektu, ktorý sa snaží Asociáciu zmedzinárodniť. V tom čase tam prebiehalo veľké upratovanie a príprava na karnevalové Las Llamadas, a preto pomáhal každý kto mal ruky a nohy. Aj pán Fabio práve orezával kríky.












Ikonou candombe je uruguajská tanečníčka a spisovateľka Martha Gularte, ktorá by sa minulý rok dožila 100. narodenín. Jej tanečné topánky mali vo vitríne, ako aj jej fotky, šaty, a maľby na stenách.
Nakoniec som sa v dome zdržala takmer dve hodiny a naučila sa veľa o candombe, a o tom čo robia títo ľudia pre jeho zachovanie.
Punta Carretas a nové Montevideo
Na južnom cípe Montevidea sa nachádza jedna z luxusnejších štvrtí – Punta Carretas. Nielenže je to na skok ku najlepším dvom plážam v Montevideu a k Parque Rodó, ale majú aj malý hrad, jachtársky klub, a pekný kus rambly. Okrem toho tu postavili aj Pamätník obetiam holokaustu.

Playa de los Pocitos
Najväčšia a najpopulárnejšia pláž v štvrti Pocitos je len pár metrov od Punta Carretas. Na jej vzdialenejšom konci sa môžete odfotiť s nápisom Montevideo a oceánom v pozadí.


Playa Ramírez
Pri parku Rodó je menšia ale rovnako populárna pláž Ramírez, ktorá je ideálna na sledovanie západu slnka. Každý bezoblačný večer tu nájdete sedieť a prechádzať sa stovky miestnych, ktorí čakajú na slnečné divadlo.


Rambla
Široký bulvár, ktorý je oddychovou a športovou zónou pozdĺž celého pobrežia v Montevideu. Je to najdlhší nepretržitý chodník na svete dlhý vyše 22 km. Časť pobrežia cez ramblu, kde je pláž, je vlastnená štátom a výstavba je tu regulovaná, aby sa predišlo narušovaniu výhľadu na oceán. Je ideálny na behanie, prechádzky, bicyklovanie, chytanie rýb, opaľovanie sa, či pitie mate s priateľmi.


Castillo Pittamiglio
Keď budete kráčať po Rambla Gandhi, do očí vám udrie tento hrad nalepený na paneláku. No ono to tak samozrejme nebolo vždy. Pravda je taká, že panelák nalepili na hrad, ktorý sa kedysi čnel ponad domčeky desiatky rokov dozadu. Navrhol ho alchymista Humberto Pittamiglio ako svoj dom, a bol postavený v roku 1911. Keďže sa oň po jeho smrti mesto dlho nezaujímalo, z hradu postupne zmizli všetky hodnotné veci. Dnes sú jeho interiéry otvorené návštevníkom na prehliadku.

Parque Rodó
Park je pomenovaný po uruguajskom spisovateľovi José Enrique Rodó a je malou oázou uprostred horúceho mesta. Má svoj hrad s jazierkom, na ktorom si viete prenajať loďky. Palmová alej vás zavedie k fontáne a k pláži.





Soňa.
One thought on “Montevideo”