Karneval v Montevideu: 40-dňová párty

Karneval v Montevideu: 40-dňová párty

Karneval v Montevideu možno nie je veľkolepý ako ten v Riu, ale vďaka tomu je toto kultúrne podujatie roka v Uruguaji stále udalosťou, ktorá je pre miestnych a nie pre turistov. Zaujímavosťou je, že je to najdlhší karneval na svete. 40-dňová párty začína prehliadkou vozov, s komediantmi, tanečníkmi a spevákmi v najfarebnejších a najligotavejších kostýmoch a pokračuje tanečnými a hudobnými predstaveniami celých 40 dní.

Karneval neprebieha v štýle otváracej ceremónie celých 40 dní. Tablados sú predstavenia, ktoré sú počas týchto dní v štvrtiach Montevidea, kde môžete vidieť komikov, paródie, či murgas pod holým nebom. Preto ak je nepriaznivé počasie, karneval sa môže predĺžiť aj na viac ako 40 dní.

previous arrow
next arrow
Slider

Najdôležitejšou udalosťou karnevalu sú Las Llamadas, kedy 40 skupín hudobníkov, spevákov a tanečníkov predvedie to, čím je juhoamerická krv a kultúra tak známa a prečo ju milujeme. Preto ak by ste si mali vybrať len jeden deň, určite choďte na Las Llamadas.

Ja som sa zúčastnila otváracej parade, ktorá sa uskutočnila 23. januára 2020 a tu sú najvydarenejšie momenty z tejto veselej noci:

Program karnevalu 2020, a niečo podobné môžete očakávať nadchádzajúce roky:

  • Otváracia ceremónia – 23. Január 2020 o 20:00, Avenida 18 de Julio – končí nad ránom
  • Las Llamadas – 7.-8. Február 2020, nočný program
  • Tablados – 5 druhov karnevalových nočných šou počas 40 dní (comparsas, murgas, comedians, parodists, revistas), a odohrávajú sa v rôznych štvrtiach Montevidea. Tie najlepšie sú v Teatro Verano.

Karnevalová terminológia:

Murgas – Typ pouličného predstavenia, ktorý spája spev, komédiu, a divadlo. V praxi to vyzerá tak, že speváci a tanečníci si nacvičia každý rok unikátne vystúpenie v typických farebných kostýmoch a sú doprevádzaní bubnami. Téma zvyčajne odráža nejakú sociálnu alebo politickú udalosť. Najlepšie Murgas sa týmto živia a chodia celoročne na vystúpenia po krajine.

Comparsa – Skupina candombe umelcov.

Candombe – Dôležitá súčasť uruguajskej kultúry. Zjednodušene povedané ide o hudbu a tanec v africkom rytme, ktoré sú sprevádzané bubnami.

Tambores – Bubny v tvare sudu, ktoré sú využívané pri candombe. Sú zavesené vo výške bedier a hrá sa na ne paličkou a jednou rukou.

Soňa.

One thought on “Karneval v Montevideu: 40-dňová párty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!