Moldavský Kišinev

Kišinev a jeho centrum je na rozdiel od Tiraspolu v Podnestersku plný života. Ulice sú plné ruchu, autá trúbia, deti pobehujú okolo rodičov, najväčšia premávka je na trhoch a v parkoch, a pri večernom futbale sa otriasali steny. Absencia ticha. Po návšteve utlmeného Podnesterska nám odľahlo, že aspoň tu to žije.

Moldavsko v 5 vetách

 1. Moldavsko je turistami najmenej navštevovaná krajina v Európe.
 2. Moldavsko je známe produkciou chutného a kvalitného vína.
 3. Väčšina Moldavcov je bilinguálna alebo trilinguálna. Hovoria rumunsky, rusky, a jazykom Gagauz.
 4. Moldavsko patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy. Preto je skvelé podporiť ho aspoň cestovným ruchom.
 5. Štát v štáte―Podnestersko― sa vyčlenilo v roku 1990. Má vlastné hranice, menu, a turista sa tu dostane iba na niekoľko dní.
museum in chisinau with helicopter
gazebo in park chisinau
church in chisinau
heart construction with locks
old school public bus
guy playing with gigantic chess
park in chisinau

Mojím favoritom je Parcul Dendrariu, kde to vyzeralo ako v botanickej záhrade, no vyhnala nás odtiaľ prichádzajúca búrka. Škoda, lebo toto bolo miesto, kde sa dajú tráviť hodiny ležaním na tráve. Tentokrát už bez spovedania sa policajtom―nie ako v Tiraspole. Park nemal konca-kraja, vďaka čomu sa v ňom ľudia rozptýlili, a preto bolo jednoduché nájsť tu božské ticho.

waterlily
ladybug on a stem
red roses

V meste bol aj čínsky trh vyzerajúci ako supermarket so suvenírmi, lapačmi prachu a somarinkami, ktoré nikdy nevyužijete. Tieto dni nám vyšlo horúce letné počasie, preto sme si dopriali oddych v Berarii Chisinau, a čakali tam na odchod autobusu späť do Bukurešte. Tentokrát sme už nesedeli v zadnom rade, ale pustili nám Dannyho dvanástku po rusky. To sa ešte dalo. Ale keď sme mysleli, že už môžeme pokojne ísť spať, tak začali Strážcovia galaxie a mali sme pocit, že najviac hučí reproduktor nad našimi hlavami. Kto ma pozná vie, aký mám vzťah k tomuto filmovému žánru, a vie si predstaviť, aké utrpenie mi to spôsobovalo.

„Tieto 3 noci a 2 dni v Moldavsku sú pre mňa nezabudnuteľné, a keď si čítam moje zápisky znova a znova, tak sa vždy schuti zasmejem ako som sa smiala tam.“

Nočná zábava na hraničnom prechode

 • Prvá kontrola. Nahnali nás do budovy, kde bol na kontrole 1 colník.
 • Prvé zastavenie. Pozbierali nám pasy.
 • Druhá kontrola. Zas nás nahnali do budovy, tentokrát na kontrolu batožiny.
 • Druhé zastavenie. Našťastie už len na toaletu, resp. diery v zemi. Tie ale mali taký odór, že nakoniec aj tak poslúžili staré dobré kríčky.
 • Ďalšie zastavenie za hranicou. Nastúpil týpek s baterkou a svietil si do úložných priestorov.
 • Po tomto telocviku sme konečne zaspali až po Bukurešť.

Soňa

Späť na začiatok
error: Content is protected !!