Malmö: Vstupná brána do Švédska

Po tom, ako som nestihla autobus z Kodane do Malmö som nachvíľu prijala svoj osud, že na švédsku pôdu nevstúpim. Ale nedalo mi to, a na druhý deň som si kúpila lístky na vlak. Bola by škoda nevyužiť to.

malmo turning torso and port

Dominanta Malmö

Malmö je útulné mesto plné parkov, vodných kanálov a domov s ohromujúcou severskou architektúrou. Jeho symbolom je ale Turning Torso, alebo mrakodrap v tvare vývrtky. Tento neofuturistický rezidenčný mrakodrap je aj najvyššou budovou v Škandinávii. Je síce ďalej od centra, ale stále v dostupnej vzdialenosti aj bez použitia dopravného prostriedku. Budova slúži hlavne na konferencie, svadby, či ubytovanie, ale dá sa tam ísť aj na prehliadku, no radšej si prerátajte, či sa to oplatí. Pri malej skupine stojí vstupné viac ako na Burj Khalifa v Dubaji, a to je podľa mňa veľký rozdiel.

Öresundbron

Ak ste prišli až k Turning Torso, oplatí sa ísť k pobrežiu odkiaľ uvidíte slávny Öresundbron spájajúci Kodaň a Malmö, a taktiež je to aj dejiskom dánsko-švédskeho krimiseriálu s názvom Most. Spojenie týchto dvoch miest je ale o čosi komplikovanejšie. Most je úchvatný, dlhý takmer 8 kilometrov, vysoký až 204 metrov a má cestnú aj vlakovú dráhu. Tu sme ale len v polovici. Ďalšie 4 kilometre spojenia medzi dvomi krajinami tvorí umelo vytvorený ostrov Peberholm, a rovnako dlhý tunel. Tunel z toho dôvodu, aby nebolo ohrozené fungovanie letiska v Kodani.

National Geographic o tejto stavbe natočilo aj dokument v rámci série Megastavby.

malmo wakepark

Malmö Wake Park

Pri pláži v blízkosti Turning Torso je aj niečo pre vodno-športových nadšencov. Kto miluje surfovanie na vode, adrenalín, a nevadí mu chladnejšia voda, toto je tip ako stráviť v Malmö deň netradične a akčnejšie. Park majú pod palcom nadšenci wakeboard a wakeskate Maria a Henning a bol otvorený v roku 2015, čerstvo v rok mojej návštevy. Potrebná výstroj je zahrnutá v cene lístka, a viete si rezervovať aj hodiny s trénerom.

Malmöhus Slott

Zaujímavou a zároveň akoby odstrihnutou časťou mesta je park Kungsparken a hrad Malmöhus Slott. Hrad je obkolesený priekopou a 16. storočie, v ktorom bol vybudovaný ho urobilo najstarším zachovaným renesančným hradom Škandinávie. V parku je ticho a pokoj, minimum ľudí, čo je ideálne na romantické prechádzky. V lete je tam aj botanický kútik.

malmo castle malmohus slott
malmo water canals
malmo archtecture brick house
Malmo architecture white house
malmo library
malmo architecture streets

Samé tehly

Ak ste milovníkom severskej architektúry, v Malmö si určite prídete na svoje. Čo inštitúcia, či obytný dom, to umelecké dielo. Na námestí Stortorget bol v tom čase vianočný stromček a viditeľných asi najviac turistov (no stále máličko, po Vianociach to tu turizmom veľmi nežije). Mala som pocit, že v Malmö to ešte stále dýcha vianočnou atmosférou, čo ma potešilo, keďže som fanúšikom nielen severskej architektúry, ale aj Vianoc.

malmo giftboxes hanging on the tree
malmo stortorget christmas tree
seagull on the rock
malmo sankt petri kyrka
malmo canals

Na Malmö bohato stačí jeden deň. Ja som mu venovala niekoľko hodín, pretože som potrebovala časovú rezervu na dostanie sa na letisko, ale keď ste detailisti, máte čas a chcete si užiť aj večerné mesto, nepokazíte to dlhším pobytom.

Soňa

Späť na začiatok
error: Content is protected !!