Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Keď som sa rozhodla ísť do Kuala Lumpur, nevedela som čo od tohto mesta očakávať. Bola som zvedavá na Petronas Towers, ale to je také kualské klišé. Vôbec som netušila, že sa mi v Kuala Lumpur bude tak páčiť, a že sa dostane na zoznam miest, v ktorých si viem predstaviť aj žiť. Okrem toho, že som sa do tohto sklobetónového klišé zamilovala na prvý pohľad, na KL (ako ju miestni nazývajú) sa mi páčilo omnoho viac ako len to.

Kuala Lumpur ako cenovo dostupné veľkomesto

Viem, že hoci je KL veľkomesto a metropola jednej z rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, stále sme v juhovýchodnej Ázii. Kombinácia týchto dvoch znamená, že síce tu nedostanete všetko za pár korún, ale aspoň vaša peňaženka nevykrváca. A stavím sa, že aj tu sú stále miesta, ktoré ostávajú skryté pred turistami, kde sa najete, napijete, alebo nakúpite za pár ringgitov. No veci ako verejná doprava, hostely, či obed v bistre na rušnej ulici sú za príjemné ceny a veľmi nízke v porovnaní s európskymi metropolami. Cesta z letiska na hlavnú stanicu za cca 3€, alebo cesta mestským vlakom za 50 centov. Ale ako to býva zvykom, na vstupoch do atrakcií sa nabaľujú všade. Veď kto je najlepšia pračka peňazí na sedem písmen? T-U-R-I-S-T-A.

petronas twin towers

Dve letiská v jednom

Mnohé veľké mestá majú jedno letisko pre klasické aerolinky a druhé letisko pre nízkonákladovky. Na Kuala Lumpur je skvelé to, že majú KLIA1KLIA2, a tie sú hneď vedľa seba, takže ak priletíte napríklad s Emirates na KLIA1 a potrebujete sa napojiť na let s AirAsia na KLIA2, nemusíte ísť na opačný koniec mesta.

Autobusy GO KL

Svetloružové autobusy s nápisom GOKL sú kualská špecialita. Ide o autobusy, ktoré v súčasnosti premávajú po 7 trasách a to zadarmo. Každá z trás má svoje meno a operuje na inej trase, no sú zastávky, kde sa stretávajú a vy viete prestúpiť. Intervaly sú 5-10 minút v závislosti od špičky. Ak cestujete sami ako ja, je to skvelý spôsob prepravy.

Petronas Towers, Menara a ďalšie vychytávky

Petronas Twin Towersnákupným centrom SuriaKLCC parkom boli miesta, kde som strávila najviac času. Nikdy by ma nenapadlo, že sa zamilujem do dvoch rovnakých mrakodrapov spojených odnímateľným mostom. Pri pohľade na ligotajúce sa dvojičky a počúvaní piesne „We are the world“ od Michaela Jacksona cez šum farebnej spievajúcej fontány si želáte zastaviť čas.

Petronas TowersMenara KL (resp. KL Tower) sú určite najlepšie miesta na výhľad. Z Menary síce nie je dobrý výhľad na dvojičky, lebo sú v zákryte, ale skydeck je bomba! Petronas Towers zas majú skybridge a z jednej veže vidno tú druhú spolu s Menarou. Ak nie oboje, tak odporúčam vybrať si aspoň jednu.

Lístky odporúčam aspoň pár dní vopred, lebo počas sezóny sa môže stať, že už miesto nebude. Petronas Twin Towers tu, a Menara KL tu.

V areáli KL Tower je aj ďalšia atrakcia a to Domček naruby. Doslova. Popravde som o ňom počas mojej návštevy ani nevedela, ale keď tam už budete, tak prečo nie?

Ak si kupujete lístky

MyKad = cena pre obyvateľov Malajzie
International = cena pre všetkých ostatných

kuala lumpur rapidkl gif

Bukit Bintang je moderná časť mesta s nákupnými centrami, reštauráciami, hotelmi, a barmi. Keď chcete byť v centre diania, hľadajte si nocľah tu.

Ďalším turistickým miestom sú Batu Caves – hinduistický chrám na okraji Kuala Lumpur, kde má konečnú jeden z KMUTER vláčikov. Ak máte čas, neváhajte.

Ja som bola ubytovaná v čínskej štvrti pri Pasar Seni odkiaľ štartoval GOKL, bola tu aj zastávka vlakov RapidKL, a cez cestu bola národná mešita, z ktorej každý deň zneli tie najkrajšie modlitby – ťahavé, tajomné, smutné, ako balady. A aj keď sa v tom nevyznám, boli iné ako som doposiaľ počula.

national mosque kuala lumpur
china town kuala lumpur
school bus on the wall

Perdana botanická záhrada, akvárium a vtáčia zoo

Tí, ktorí zatúžia po kúsku prírody, odporúčam džungľu uprostred veľkomesta – park Perdana, ktorý je zároveň botanickou záhradou. Sú tam jazierka, fontánky, exotické druhy kvetov, tematické záhrady, bambusový domček, mnoho chodníkov, ktoré sa dajú využiť na športy, a z jedného tajného miestečka bol aj výhľad na vzdialenú Menaru a Petronas Towers. Nachádza sa tu aj hlučná vtáčia zoo.

Pri KLCC ste sa naopak mohli pozrieť na podmorský svet v akváriu. Pobavilo ma, keď mi na konci núkali fotku, ktorá stála viac ako vstupné. Tak som sa len zasmiala a otočila na odchod. Škaredú selfie si viem urobiť aj sama a zadarmo.

fish in aquarium
medusas in aquarium
turtle in aquarium

Jedlo

V Kuala Lumpur som sa stravovala zásadne v bistrách kam chodia miestni. Žiadne reštaurácie, žiadne európske jedlo. Kto sa bojí žalúdočných problémov, tak si myslím, že tieto jedálne s plastovými stôlmi a stoličkami a zamastenou kuchyňou, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú vábivo, sú najlepšia voľba. A navyše sú lacné. Kde sú miestni, tam je dobré jedlo.

food in kuala lumpur
Ochutnáte tu mix kuchýň z okolitých krajín. Zvyčajne dostanete nudle alebo ryžu s niečím. Ja mám radšej ryžu a preto som k nej skúšala mäso na viac spôsobov.
food in kuala lumpur
Ceny v tomto bistre boli 4-5€ za jedlo s nápojom. Mala som ešte jedenkrát opekané nudle s kurčaťom v inom bistre a tam ma to vyšlo s colou na 2,30€.

Akí boli Kualčania?

Moje prvé dojmy boli trochu rozpačité. Keďže v Kuala Lumpur je už veľmi málo pôvodných obyvateľov, väčšinou stretávate ľudí indického pôvodu, a tí nie sú takí hanbliví ako Aziati, a preto na vás budú ako na jedinú belošku široko ďaleko zvedavo čumieť. Ale je to vtipné, lebo v Európe vždy splyniete s davom, ale tu svietite ako keď dostanete päsťou na oko.

Každopádne ľudia tu boli veľmi milí, a toto je pre mňa dôležité. Keď som sa potrebovala informovať, dostala som slušnú odpoveď v angličtine s úsmevom na tvári.

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!