Exkluzívna dámska jazda v Grécku

Exkluzívna dámska jazda v Grécku

Čo si predstavíte pod dámskou jazdou v Grécku? Mnohí napríklad dievčatá v all-inclusive rezorte ležiace na plameniakovej nafukovačke držiace v ruke mojito s parasólikom zapichnutým v limetke. Komu čo po chuti. Tá naša bola iná. Drina, pot, a bolesť. Ale aj oddych a veľa dobrého jedla.

Tu sme my…

A toto je naša skromná dovolenka

Stretnutie

O 00:30 miestneho času v Thessalonikoch sa Zuzka konečne vytrepala do príletovej haly a rovno vytiahla z vrecka poldecové fľaštičky borovičky.

Skvelé je, že z letiska jazdí nonstop autobus do centra, takže sme sa nemuseli naťahovať s taxikármi, a ešte sa nám aj nevedomky podarilo ísť na čierno. Ako bonus som sa polovicu cesty smiala na tom, ako Zuzka na zákrute vypadla zo sedadla.

Thessaloniki white tower
Symbolom mesta je Biela veža, odkiaľ vyrážajú loďky na plavby pozdĺž pobrežia, a stráži ju samotný Poseidón. Okrem toho je to aj miestom stretnutí, a my sme tu boli pozvané na jamajskú párty.
Thessaloniki bit bazar
Bit Bazar sa nachádza v útrobách uličiek a na svoje by si tu prišli hlavne zberatelia starožitností.
Thessaloniki pirate boat

Thessaloniki sú obľúbenou destináciou Erasmákov, cez deň to v uliciach žije, ľudia sedia v baroch, kaviarňach, a na ich stoloch najčastejšie vidno gyros a souvlaki. Nachádzajú sa tu kostolíky, ako napríklad thessalonská Hagia Sophia, či Forum Romanum, rotunda, či víťazný oblúk zvaný Kamara. Atény ale nečakajte.

Ešte v ten istý deň sme sa podvečer presunuli pod Olymp, do malebného mestečka Litochoro, ktoré nás prekvapilo vyzdobenými domčekmi, námestím, a párty zónou mimo centra, čo nechalo mestečko večer pokojným.

O krok bližšie k Olympu

Ráno sme odhodlane vyrazili na túru kaňonom Enipeas. Na začiatku sme videli tabuľu, ktorá ukazovala 8,5 km za 3:30 hodín, pričom to mala byť ľahká náročnosť. Keď sme po hodine a pol a 2 drvivých stupakoch začali bohovať, tak som sa pozrela na mapu a zistila, že sme iba v tretine. Ibaaa!?!?!?

Nakoniec sme sa na Prioniu, čo bola chata v kaňone a tiež náš cieľ, dostali po 5 hodinách a 14 km. Dali sme si horskú klasiku―fazuľovú polievku, ktorú sme vylepšili chorizom, a s plnými silami sa vybrali naspäť. Po tejto 12-hodinovke a 28 km sme síce ostali zničené, s boľavými kolenami a svalovkou na lýtkach, ale ten dobrý pocit bol na nezaplatenie.

Meteora

Meteora je skalnatý útvar, na ktorom je postavený komplex kláštorov. V skratke, niečo, nad čím vám pravdepodobne padne sánka. Predtým, ako sa tam vyberiete na vlastnú päsť, pozrite si otváracie hodiny, pretože každý deň je niektorý z kláštorov zatvorený, resp. nie sú otvorené do večera. My sme navštívili maličký mníšsky kláštor Roussou, a kláštor Varlaam, ktorý bol väčší, zaujímavejší, a mal aj múzeum. Všetky kláštory sú zvládnuteľné peši, hoci sa to nezdá, nie je to nič náročné, iba si nezabudnite opaľovací krém.

Zaujímavosť z Meteory je, že tu voľne žijú korytnačky. To som na takomto mieste jakživ nevidela.

Za oddychom na ostrov

Trajekt nás z mesta Volos dopravil na ostrov Skiathos a my sme sa rozhodli poobedie venovať prieskumu terénu, kde, čo, ako, aké obchody a reštaurácie.

Spoznali sme aj Stefana, 21-ročné srbsko-grécke ucho, ktorý by vám predal aj to čo nechcete. Nám predal výlet loďou a poradil nám aj kam ísť na pláž, keďže sme v tomto ohľade mali špecifické kritéria. Dovolím si tvrdiť, že aj vďaka jeho radám bol každý deň nášho pobytu na ostrove unikátny a nezabudnuteľný.

train station in the middle of nowhere
Dvojhodinové čakanie na vlak na stanici uprostred ničoho, kde Zuzka prečítala polovicu knihy, ja som si preštudovala tabuľu s nezvestnými od roku 2007 a na nástupišti urobila niekoľko sérií výpadov.

Big Banana Beach

Preklopenie sa do druhej polovice dovolenky sme „oslávili“ prvým dňom na pláži. Ako prvú sme skontrolovali Koukounaries, ale tá sa nám zdala príliš zaľudnená, tak sme skúsili pláže Bananas. Little Banana je pláž pre naturistov, tak sme ju s rešpektom preskočili a zamierili na Big Banana, kde sme sa usadili na celý deň.

Mamma Mia deň!

Keď som vybrala ostrov Skiathos náhodne prstom na mape, ani som netušila, že sa tu natáčal film Mamma Mia. Miestni z toho spravili turistickú atrakciu a v rámci výletov loďou sa chodí na miesta, kde sa film nakrúcal. Po slnení na pláži Milia sme sa presunuli po rozbúrenom mori do mestečka Skopelos na rovnomennom ostrove. V porovnaní s našim Skiathosom, bolo oveľa pokojnejšie, romantickejšie, uličky boli prázdne a chýbali aj hlučné autá. Poslednou zastávkou bola kaplnka na kopci, kde si Meryl Streep a Pierce Brosnan povedali svoje filmové „Áno“. Odporúčam Poseidon cruises.

Známu pláž Lalaria sme museli kvôli poveternostným podmienkam nahradiť návštevou pláže Milia, čo nám ale vôbec neprekážalo.

V ústrety lietadlu

airplane flying over the head

Na svete je len pár miest, kde vám pristávajúce lietadlo preletí niekoľko metrov nad hlavou. Skiathos je jedným z nich. Okrem toho sme zažili aj vzlet lietadla, ktoré na nás vypustilo svoje prúdy, a zatiaľ čo sa Zuzka snažila ukryť za kameň, ja som bojovala o to, či sa udržím na pevnine alebo ma sfúkne do vody. O tom aké príjemné je byť v 35°C oviata ešte teplejším vzduchom ani nehovorím.

Po adrenalínovom zážitku sme sa prešli na pláž Xanemos, ktorá bola presne podľa našich predstáv – takmer prázdna. Prečo? Autobus z mesta jazdí len na západnú časť ostrova, auto, či motocykel si nepožičiava každý, a kráčať 3,5 km na pláž sa chcelo iba nám.

airplane taking off
Xanemos beach
Pláž Xanemos

Túlanie sa Skiathosom

Preskúmali sme všetky vyhliadky, urobili nákupy, a večer pozreli film Mamma Mia priamo v letnom kine, kde sme mohli popri tom piť pivo, spievať, a aj tancovať.

Chceli sme aspoň jeden večer zájsť do klubu. Zablúdili sme do baru, ktorý sa ukázal ako anglický pub, ktorého majiteľka je z Liverpoolu. K pivu nám ako bonus dala 2 shoty Sambucy a pripila si s nami. Potom sme išli do klubu na pobreží, zatancovali si 15 minút a išli spať.

Zuzi, čáááu!

Ťažko sa ráno vstáva, keď flámujete do noci, a trajekt ide o 7.15. Po nekonečne dlhých presunoch sme poobede dorazili do Thessalonik, dali si gyros a kebab (konečne viem aký je medzi nimi rozdiel), a usadili sa pri Bielej veži v parku pod stromami, kde sme ležali a pili Ouzo až do odchodu na letisko. Tam sme sa rozlúčili a išli každá svojou cestou.

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!