Buenos Aires

Buenos Aires

O Buenos Aires sa hovorí, že je najeurópskejšou ale aj najbezpečnejšou metropolou Južnej Ameriky. Väčšina obyvateľov vyzerá taliansko-španielsky, občas sa mihne malý Ed Sheeran, alebo sa objaví niekto z ďalekej Ázie. Buenos Aires je okrem iného aj mesto plné expatov hovoriacich španielsky, a preto ak nerozoznáte španielske dialekty, neviete kto je Argentínčan, a kto nie.

Buenos Aires old building
Buenos Aires scyscraper
Buenos Aires residential buildings
man walking on roundabout

Čo sa mi na Buenos Aires páčilo najviac

Metro. Jedna jazda stojí 17 pesos/0,25€ (keď si to porovnám s 0,90€ v Košiciach za autobus, tak len krútim hlavou). Podzemná infraštruktúra bola jednoduchá a zrozumiteľná, väčšinou mi stačilo ísť zopár zastávok.
Parky. A teda miesta na skrytie sa pred páľavou. Každé mesto potrebuje takéto minipľúca, a pre ľudí je to výborné miesto na oddych. V mnohých parkoch sedeli ľudia na tráve, jedli, pili mate, cvičili jogu, robili mlynské kolá, vyseli na stuhách zo stromu.
Bicykle zadarmo. Mesto je plné stanovíšť bicyklov. Hoci v pekné dni sú na populárnych miestach proste prázdne. Ale sú, a to sa cení. Cez týždeň je zadarmo 1 hodina, a cez víkend a sviatky 2 hodiny. Buenos Aires je popretkávané cyklistickými chodníkmi, a je bicycle-friendly, preto sa netreba báť.
Río de la Plata. Nábrežie je ideálne na prechádzky, rande, či večeru.
Mnohé vstupy sú zadarmo. Ekopark, cintorín Recoleta, či prírodná rezervácia. Všetky boli zadarmo.
Reserva Ecológica Costanera Sur. Do tej som sa nakoniec nedostala, lebo bola v ten deň zatvorená kvôli doobednému lejaku. Ale nie je to skvelé mať v meste kus prírodnej rezervácie? A nie je jediná.
Prístav. S trajektom sa viete za niečo vyše hodinu dostať do Uruguaja, kam chodia mnohí Argentínčania na dovolenky, a vedia dobre prečo. O tom ale v článku o Uruguaji.

Buenos Aires university
scooby doo mural
Buenos Aires dark

Pestrofarebnosť. Buenos Aires je plné farieb. Či už v podobe jedla na trhoch, alebo umeleckých diel na domoch. Čo ulica, to nejaký mural. Najviac je tým preslávená štvrť La Boca.
Argentínska kuchyňa. Tu som veľmi opatrná s pojmami. Ich kuchyňa by sa dala nazvať talianskou, ale nechcem nikoho uraziť. Určite tam sú rozlišnosti, ale ja ako milovník talianskej kuchyne som si veľmi obľúbila tú argentínsku. To ako pripravujú cestoviny mi maximálne vyhovovalo, pizza bola výborná, steak výnimočný, a dulce de leche sladučké.
Absencia angličtiny. Anglicky hovoriaci ľudia ma obchádzali. Ak by som sa chcela naučiť španielsky za pár mesiacov, Baires je ideálne miesto na prax.
Prechody pre chodcov. Ja ako pravidelný chodec si tieto veci všímam. V Buenos Aires boli chodníky všade, a každá križovatka mala poctivo 4 prechody pre chodcov.
Ľudia. Možno to vyznie zvláštne, ale sú tu krásni ľudia, a častokrát som sa pristihla, že čumím na okoloidúcich. Ale toto je príznačné pre celú Latinskú Ameriku. Okrem toho, milujem ich spontánnosť, to ako sa vždy smejú, tancujú si, spievajú, hoci aj o tretej ráno na izbe plnej spiacich ľudí, a keď sa snažíte hovoriť po španielsky, tak to vždy ocenia.
Veľa žien tu nenosí podprsenku. Hovorí zo mňa čistá závisť, rada by som tento komfort zaviedla aj doma.

La Boca

Štvrť La Boca je populárna vďaka dvom veciam: futbalu a umeniu. Nachádza sa tu štadión Boca Juniors, a okrem toho to demonštruje mnoho muralov slávnych futbalistov, z ktorých som spoznala len Maradonnu (ups).

Potom je tu El Caminito, alebo chodník prekvitajúci umením. Demonštrovali to farebné domčeky, maľby, streetart, inštalácie, sochy, interiéry. Malo to veselú atmosféru, a dopĺňala to aj živá hudba v niektorých reštauráciách.

San Telmo

Okrem samotnej štvrte s krásnymi domami, dverami obrastenými popínavými rastlinami, kostolmi, a letnými terasami, je San Telmo známe ešte jedným miestom. Plaza Dorrego, ktorá je centrom diania. Vrcholom sú nedele, kedy sa tu spieva, a tancuje tango. Ja som mala na nedeľu šťastie. Prvá bola moderovaná časť, to sa ale viac rozprávalo ako tancovalo. No bolo pekné keď sa moderátor pýtal, z ktorých krajín ľudia prišli, a všetky krajiny Južnej Ameriky mali zastúpenie. Potom ich volal na parket, púšťal typické piesne, a oni mali tancovať.

Po ich programe sa pustila hudba, a ľudia sa vrhli na parket. Tancovali tango, krásne, precítene, odovzdane. No nie každý tu vie tancovať tango, je to iba mýtus.

plaza dorrega people dancing tango
plaza dorrega singer
san temo streets

EcoParque

Ekopark na Plaza Italia bol kedysi zoologickou záhradou. Ja som ale mala pocit, že ZOO to stále je, zmenil sa len názov. Mnohé výbehy a klietky neboli dostupné návštevníkom, ale pochopila som, že to je hudba budúcnosti. Najviac pútali pozornosť voľne pobehujúce zvieratká, ako pávie rodinky, mary patagónske, či jaštery. Ja som sa úplne roztopila, keď som zbadala kapybary (v španielčine carpinchos). Najviac si to tu užívali deti. Verím, že prístup k zvieratkám má edukatívny efekt a deti sa naučia k zvieratkám správať.

previous arrow
next arrow
Slider

Boli tam pávy, vodné vtáky, zubre, slony, jaštery, roztomilé kapybary, mara patagónska, korytnačky, opice, lamy, pštros, jelenčeky, plameniaky, ťavy, žirafy, a to sú len tie, ktoré som videla. Ďalej by tam mali mať tučniaky, tapíre, či kondora. Väčšina z nich ale nebola ľuďom dostupná.

Parque 3 de Febrero

Najpopulárnejší a najväčší park, kde bolo rozárium, jazero s vodnými bicyklami, pláž pri jazere, kde sa ľudia opaľovali, a dlhá asfaltka okolo parku, kde sa bicyklovali a korčuľovali drobci a ich rodičia. Ja som mala šťastie aj na hudobno-tanečné predstavenie. Chalani hrali na hudobné nástroje, ďalší na chvoste tancovali choreografiu, a vpredu sa vrteli pekné dievčatá.

Cementerio de la Recoleta

Rada navštevujem cintoríny odlišné od tých depresívnych, ktoré vidíme napríklad na Slovensku. Cintorín Recoleta je ako malé mestečko. Hrobky vyzerajú ako domčeky, medzi ktorými sú kaplnky a sochy. V hrobkách su pochované celé rodiny, niektoré majú schodište do podzemia, kde sú rakvy. Na tomto cintoríne je pochovaná aj Eva Perón, známa ako „Evita“. Jej hrob má ako jediný stále čerstvé kvety, ktoré jej nosia ľudia, ktorí ju milovali a uznávali.

cementerio recoleta tombs
cementerio recoleta corridor
cementerio recoleta lock and spider web

Torre Monumental

V minulosti známa ako Torre de los Ingleses. Je to veža, ktorá bola darom od Angličanov. Po bitke o Islas Malvinas (Falklandy) sa premenovala na Torre Monumental. Argentínčania pre stratu ostrovov cítia zášť a preto sa táto veža s hodinami stala terčom vandalizmu. V roku 1984 tam vybuchla aj nálož. V parku oproti je monument obetiam padlým počas bitky o Islas Malvinas. Nikdy nenazývajte Islas Malvinas pred Argentínčanmi Falklandy.

Buenos Aires torre monumental
torre monumental clock

Ja som sa dala do reči s jedným chalanom a keď som mu povedala, že žijem v Anglicku, povedal, že neznáša Britániu. Na moju otázku prečo odpovedal „Lebo nám ukradli Islas Malvinas“, a potom dodal, že neznáša aj Nemecko, lebo Argentína s ním dva razy prehrala vo finále nejakých futbalových šampionátov. No, každý máme svoje dôvody, prečo cítime voči iným krajinám hnev, každopádne v mnohých prípadoch to ale nie je voči ľuďom samotným.

Plaza de la República a Plaza de Mayo

Buenos Aires obelisk
Plaza de la República

Na Plaza de la República je obelisk, ktorý bol postavený v roku 1936 na oslavu 400. výročia prvého založenia mesta. Je vysoký 71,5 m a v roku 2005 bol zrenovovaný. Počas renovácie bol prístupný turistom na bungee jumping, a neskôr toho roku naň nasadili gigantický ružový kondóm ku Svetovému dňu AIDS. Originálny nápad, čo?

Pomyselným epicentrom mesta je Plaza de Mayo, z ktorej si ľudia urobili meeting point. Stojí tu aj Casa Rosada―prezidentská kancelária, a katedrála, v ktorej hrob Generála Avellanedu strážia vojaci.

casa rosada buenos aires
Plaza de Mayo

Puerto Madero

Či cez deň, či v noci, táto štvrť je krásna za každých okolností. Večer sa tu tancuje tango, pozorujú sa hviezdy, ľudia sa fotia na modernom Puente de Mujeres, objavujú pristavenú loď, večerajú, či športujú. Cez deň tu často vidno cyklistov, ktorí chcú čo najrýchlejšie uniknúť pred páľavou. Nachádzajú sa tu aj biznis centrá, takže uvidíte nejedného pána v obleku, či slečnu v lodičkách s empanadas v ruke.

puerto madero at night panorama
puerto madero during day
puerto madero at night
puente de mujeres

Ako sa v Buenos Aires prechádza cez cestu

Ak máš zelenú choď, ale dávaj pozor na autá z bočnej zákruty, ktoré majú tiež zelenú a ani ich nenapadne pribrzdiť.
Ak máš červenú, nechaj prejsť autá a potom choď, lebo tak to robia všetci, a väčšinou je ďalšia várka áut ďaleko.
Ak máš červenú a je tam ešte nápis „No cruce“, tak nevstupuj na vozovku kým nemáš zelenú, lebo tu hrozí auto z každej strany.
Ak nemáš semafór ale autá majú, platí pravidlo „červená bez no cruce“.
Mimo hlavných bulvárov je väčšina ciest jednosmerných, smer zistíte podľa toho ako na ulici parkujú autá.

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!