10 krátkych príbehov z Bangkoku

10 krátkych príbehov z Bangkoku

Nástup

Je koniec februára. V Európe vrcholí zima, a tu je aj večer 30°C. Okolo 20.00 pristávam v Bangkoku a prvýkrát sa dotýkam juhoázijskej zeme. Je tma. Musím si dávať pozor na čas, lebo denné svetlo je tu cez rok len od šiestej do šiestej. Zhruba. Na pasovej kontrole odovzdávam Arrival card a starostlivo si zakladám Departure card do peňaženky. Z luxusného letiska Suvarnabhumi chodí metro presne tam, kam sa mám dostať. Iba jeden prestup. Yes! Trvalo to hodinu a cesta stála 2€. Počkať, čože!? Vystupujem na zastávke Hua Lamphong, ktorá sa stala v Bangkoku mojou alfou a omegou. Vždy si nájdite aspoň jeden záchytný bod, ktorý poznajú všetci miestni a naučte sa ho vysloviť. Pomôže to, keď netušíte kde ste.

Nemožné sa stratiť

Ak by som chcela prirovnať Bangkok k európskej metropole, rozlohou aj počtom obyvateľov, povedzme že Londýn by bol najbližšie. Všetko bolo dobre označené, a písané aj latinkou. Metro je moderné, chladivo klimatizované, čistučké, a prehľadné. Mapy s východmi z metra a ich číselným označením boli na každej stanici, čo mi v niektorých európskych mestách chýba. Takmer všetci vedia aspoň základy angličtiny, preto nie je problém sa hocičo opýtať. Popasujete sa jedine s ich akcentom―Thaiglish. Niekedy som sa musela niekoľkokrát opýtať, aby mi zopakovali vetu. Ak to nepomohlo vzdala som to a tvárila sa, že rozumiem.

Kde sa dá v Bangkoku odreagovať?

Park Lumphini bol prvým a posledným miestom, ktoré som v Bangkoku navštívila. Tento kus zelene uprostred betónovej džungle si ma získal hlavne svojou faunou. Keď som sa stretla prvýkrát s jeden a pol metrovým jašterom, skoro som sa po***. Následne som si uvedomila, že ak by boli nebezpečné, asi by tu neboli. Nebezpečne ale vyzerali chlapci cvičiaci v outdoorovej posilňovni. Srandujem, nebezpečne vyzerajúci Thajčan?

parku Benjasiri sa naopak realizovala mládež a deti. Na tomto kúsku medzi mrakodrapmi bolo ihrisko na volejbal, basketbal, nohejbal, bežecký okruh, skate park, a stroje na cvičenie. Ideálne miesto na trávenie voľného času po práci, alebo po škole.

Dom Jima Thompsona

Muž, ktorý postavil na nohy výrobu hodvábu v Thajsku a vytiahol mnohých ľudí z biedy. V súčasnosti sa do jeho domu chodí na prehliadku. Naša sprievodkyňa vtipne vyslovovala jeho meno ako Ťim. Inak bola skvelá a povedala nám mnoho pikošiek. Napríklad, že muži močili do porcelánovej mačky, a ženy do porcelánovej žaby. Objasnila nám prečo vidíme svätyne na každom kroku―totiž keď sa stavia na pozemku, nevieme kto na ňom bol predtým, a preto treba duchom postaviť nový domček, aby sa nehnevali. Dáva to zmysel.

rooftop with swimming pool

Luxusné tri noci

V Thajsku som väčšinu času bola so svojimi kamarátmi, a preto som sa po niekoľkých nociach v hosteloch presunula na hotel s nimi. Hotel s bazénom na streche. Taká veľkomestská klasika, ibaže v Thajsku to bolo za pár korún. Pri takom bazéne ani tie horúčavy neboli zlé.

Za plávajúcim trhom

Khlong Lat Mayom je štvrť popretkávaná vodnými kanálmi, ktorými sme sa plavili na loďke pod dohľadom profesionálneho thajského lodníka. Na trhu sme ochutnali miestne pochúťky, a nebolo jednoduché rozhodnúť sa, lebo oči by jedli, no žalúdok má obmedzenú kapacitu. Najprv je potrebné urobiť prieskum a až potom nakupovať. Osvedčená stratégia.

Duchovné naplnenie. A pivo.

Wat tu, Wat tam. Chrámy a svätyne sú všade. Z tých známejších sme navštívili Wat ArumWat Pho (tu som ale dnu nešla, a trochu to ľutujem, lebo je tu 46-metrový ležiaci Buddha). Tieto dva chrámy oddeľuje rieka Chao Phraya, a my sme sa cez ňu dostali za smiešne 4 bahty (0,10€). Na brehu sme sa dali zlákať do krčmičky na thajskú Singhu. Nášmu pohľadu neušla ani čarovná kuchyňa. Gordon Ramsay by jej určite udelil jednu michelinskú!

Čo sa robí v nedeľu? Nakupuje!

Ale neboli to nákupy v Auparku. Stánky s originálnymi produktmi a pestrofarebným jedlom, každý víkend v Chatuchak parku. Mali sme šťastie, že bola nedeľa. Keby som nebola na začiatku svojej cesty, tak si nakúpim hŕbu drobností. Zdroje hovoria, že tam je až 15,000 stánkov. Šialené!

girls cooking seafood
clothes on chatuchak market
souvenirs on chatuchak market

Nočný Bangkok za cenu vody

bangkok at night panorama

Vidieť Bangkok v noci zo strechy mrakodrapu bol jeden z najkrajších zážitkov. Vertigo & Moon Bar si za to nepýtal ani žiadne vstupné, stačilo tam chvíľu posedieť a objednať si.

„Budete piť, alebo aj jesť?“
„Piť.“

„Alkoholické alebo nealkoholické drinky?“
„Pivo.“

Zaujímalo by ma, čo by sa stalo, keby sme zmenili názor. Navliekli nás do handier, pretože mali dress code. Chalani si dali tesiláky, ktoré vyzerali ako tepláky, a mne dali niečo ako sukňu. Prv ma to nahnevalo, ale pri tom dych berúcom výhľade s miliónmi svetielok som na to aj zabudla. Ach áno! Najlacnejšia tu bola 0,75 l fľaša vody za 390 bahtov, čo bolo 11€. Stálo to za to!

streets of china town in bangkok
China Town v Bangkoku

Vynikajúca kuchyňa

Jedna z vecí, na ktoré som sa tešila bola ázijská kuchyňa, bistrá kam chodia iba miestni, a samozrejme nízke ceny. Poviem vám to takto, vykašlite sa na reštaurácie a choďte na také miesto, kde kuchyňu predstavuje hliníkový stolík s wokom a miskami, stoly a stoličky sú zásadne plastové, a stolovanie neexistuje. V takých jedia všetci miestni, a preto tu dostanete najlepšie jedlo.

Ochutnajte tieto 3 jedlá

Noodle soup alebo rezancová polievka – neopísateľná chuť. Nikdy nedostanete dvakrát tú istú. Príprava trvá približne 30 sekúnd. Ryžové rezance sa premyjú s bambusovými výhonkami v horúcej vode, pridajú sa zvyšné suroviny, napríklad kurča, zelerová vňať, niečo chrumkavé a zaleje sa to vývarom.
Pad Thai alebo opekané rezance – suroviny opäť rôzne. Zvyčajne zelenina, a mäso (kuracie, hovädzie, krevety…). Dajte si rezance s morskými plodmi, cena je väčšinou tá istá.
Som Tam alebo papájový šalát – studené jedlo z nastrúhanej papáje so zeleninou a chilli. Najštipľavejšie jedlo, aké som tu ochutnala. Veľmi osviežujúce a ľahké. Popri tých opekaných rezancoch padne vhod. Obzvlášť v tom teple. Odporúčam pýtať si najmenej štipľavé, pretože aj to vám vyštípe ústa.

noodle soup
fried noodles
papaya salad

Soňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!