7 divov Veľkonočného ostrova

7 divov Veľkonočného ostrova

Rapa Nui, Isla de Pascua, alebo nám známy Veľkonočný ostrov je maličký kúsok pevniny nad hladinou oceánu, ktorý sa nachádza doslova uprostred ničoho. Päť hodín letu zo Santiaga na západ ponad Pacifik a pristanete na maličkom letisku v Hanga Roa, jedinom meste na ostrove.

Nie je tu jediný kút, ktorý by nebol čarovný. Každý meter štvorcový je obzvlášť pre nás, ľudí z pevniny, ako raj na zemi. Bohužiaľ, večne tu ostať nemôžeme, a preto sa s vami chcem podeliť o týchto 7 miest, ktoré pri návšteve Veľkonočného ostrova odporúčam nevynechať.

I.
Rano Kau a Orongo

rano kau easter island

Rano Kau je kráter, ktorý ostal po jednej z troch hlavných vyhasnutých sopiek na Veľkonočnom ostrove. Po jednej z explózií bola časť tenučkého kužeľa eliminovaná a tento otvorený priestor orientovaný na oceán sa nazýva Kari Kari.

Orongo –  Dedina vtáčieho muža

Historické zistenia tvrdia, že Rano Kau bolo považované za posvätné už v dávnej minulosti, a preto bolo vybrané na slávnostné príležitosti. Orongo bola jediná dedina na ostrove vybraná výhradne pre náboženské účely.

Slávnosť Tangata-manu bola každoročná súťaž o to, kto sa stane vtáčím mužom. Každý rok sa ľudia z ostrova zišli v dedine a súťažiaci preplávali na ostrovček Motu Nui, kde hniezdili vodné vtáky manutara (rybár čiernochrbtý). Ostali tam niekoľko dní, alebo týždňov, kým nenašli vajce. Kto priniesol na breh vajce ako prvý, stal sa tangata-manu, alebo vtáčím mužom.

motu nui islet
Motu Nui
orongo village easter island
Dedinu postavili v 15. alebo 16. storočí. Pozostatky dediny sú vystavené silnému vetru, prívalovým dažďom, a neustálej morskej erózii, ktoré poškodzujú ruiny.
orongo village easter island
Orongo môžete v rámci lístka navštíviť iba raz a je zakázané chodiť mimo vyznačeného chodníka.

Na mnohých miestach na ostrove, aj v dedinke Orongo, môžete vidieť petroglyfy, čo sú tvary vyrezané do kameňov, ktorým sme pripísali význam. Ale, ich interpretácia je subjektívna a necháva more miesta pre špekulácie.

petroglyphs easter island
Najdlhší petroglyf na ostrove má 12 metrov. Toto je jeden z nich.
Tento petroglyf reprezentuje boha Make-Make.
Zdroj: autor N. Cauwe

II.
Ana Kai Tangata

cliffs and caves of easter island

Ana Kai Tangata a jej okolie boli prvým miestom, ktoré som na ostrove navštívila a okamžite som sa doň zamilovala. Taktiež to bolo jediné miesto, kde som sa vrátila aj druhýkrát. Keďže je jaskyňa dostupná, stala sa najnavštevovanejšou na ostrove, hoci pri jej vstupe vám bije do očí nápis „Nevstupovať“. A ja som nápisy silno rešpektovala. Vedia prečo to robia. Buď chránia vás, alebo oblasť.

Ak sa rozhodnete preskúmať plošinu nad jaskyňou, čakajú vás dychberúce výhľady, alebo vybudovaný bazénik obklopený ostrými skalami.

Napriek tomu, že miesto je najnavštevovanejšou jaskyňou, väčšinu času som tu bola sama.

III.
Ahu Tongariki

ahu tongariki fifteen moai sunrise

Ahu Tongariki je najväčšou svätyňou na Veľkonočnom ostrove s 15 moai merajúca 200 metrov. Je tiež najdôležitejším megalitickým monumentom v celej Polynézii. Najvyššia moai meria 8,6 metra a váži až 86 ton. A hoci bola továreň na moai blízko, nikto zatiaľ nevie určiť ako boli obyvatelia schopní postaviť tieto mohutné sochy.

V roku 1960, keď boli moai stále popadané, južné pobrežie ostrova spolu s Tongariki bolo zasiahnuté tsunami spôsobené zemetrasením v Chile. Väčšina pozostatkov tak bola navždy stratená.

Turisti tu prichádzajú najmä v skorých ranných hodinách pozorovať východ slnka, ale je to tu nádherné aj počas dňa, keď sa tu voľne pasú divoké kone a za chrbtom máte Rano Raraku.

IV.
Rano Raraku a moai

rano raraku crater

Rano Raraku lom bol centrom rapanui megalitického umenia, a miestom, kde bola vytesaná väčšina moai. Používali odtiaľ materiál, ale slúžilo aj ako dielňa, či centrála odkiaľ boli sochy distribuované do všetkých oblastí ostrova.

Všetky moai na ostrove boli popadané a museli byť zreštaurované.

giant moai rano raraku

V.
Anakena a Ovahe

anakena beach easter island

Hovorí sa, že Anakena je miesto, kde kráľ Hotu Matu prvýkrát vkročil na ostrov. Okrem toho, celá zóna je bohatou archeologickou oblasťou.

Dnes je Anakena vyhľadávaná pre svoju nádhernú, bielym pieskom zasypanú pláž. A pláž Ovahe na druhej strane kopca Manga Puna tiež. Pláž Ovahe je maličký skrytý klenot, nad ktorým sa vypínajú útesy, kde slnko dosiahne iba v dopoludňajších hodinách. Preto pri troche šťastia budete mať pláž iba pre seba. Tieto dve pláže sú prepojené Anakena-Ovahe chodníkom, alebo sa môžete vrátiť na hlavnú cestu a prejsť peši alebo stopovať.

Anakena

anakena beach easter island

Ovahe

VI.
Ana Te Pahu

Najpriestrannejšia jaskyňa na ostrove s najväčším podzemným komplexom. Tento druh jaskyne sa využíval na zbieranie dažďovej vody, ktorá bola filtrovaná cez povrch zeme. Banánovníkom a iným rastlinám sa tu v hojnosti darí, pretože je tu vlhko a sú chránené pred vetrom.

Keď raz vstúpite do tejto obrovskej diery v zemi prenesiete sa do džungle. Vegetácia, kosti, ozveny kvapkajúcej vody. Navyše to vyzerá ako prehistorické obydlie s obývačkou, dvomi spálňami, chodbou, ktorá vedie do ďalšej spálne, a tak ďalej.

VII.
Maunga Terevaka

maunga terevaka panoramic view
Naľavo v pozadí je jeden koniec ostrova – Poike, napravo je druhý koniec – Rano Kau kráter. Za mnou je už len svah dolu.

S nadmorskou výškou 507 m.n.m. je Maunga Terevaka najvyšším vulkánom na Veľkonočnom ostrove. Ale aj najmladším. A podľa mojej skúsenosti aj najveternejším. Z Ahu Akivi je to nenáročná prechádzka, kde si na vrchole môžete užiť panoramický pohľad na celý ostrov.

„Ôsmym divom sveta boli pre mňa divoké kone.“

Rapa Nui slovníček

Make-Makeboh
Ahusvätyňa
Anajaskyňa
Motuostrovček
Tangata-manuvtáčí muž
Moaisocha

Mohlo by vás zaujímať

Prečítajte si viac o Veľkonočnom ostrove.

Soňa.

One thought on “7 divov Veľkonočného ostrova

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na začiatok
error: Content is protected !!